אייל, אביה של התצפיתנית רוני אשל זל: רוני אמרה חודשים אחורה – ‘אבא, הם לומדים אותנו’


365


אייל, אביה של התצפיתנית רוני אשל שנפלה במתקפת חמאס, על חשיפת הקלטותיה מהחמ”ל באותן דקות: “אמרו להן שאחרי סוכות יקרה משהו”

אמש (ד’) נחשפו הקלטות מצמררות של התצפיתנית רוני אשל ז”ל, שנפלה במסע הטבח של מחבלי חמאס, מאותם רגעים איומים בחמ”ל שבהם הבינה את המתרחש. אייל אשל, אביה של רוני ז”ל, שוחח עם סיון כהן והתייחס לשעות הבלתי נתפסות.

תחילה התייחס להתרעות שנתנה בתו ימים קודם לכן: “הבנו את זה כבר מהשלבים הראשונים. אנחנו הבנו מהדקות הראשונות של שבת. אני זוכר את כל השתלשלות האירוע, כי כבר על ההתחלה גם הגיעו בנות שהיו שם, הן לא היו באותו סבב של הבנות מאותה שבת איומה ושחורה”.

לדבריו, “כל הבנות היו עם אותן משפטים, וכל הבנות דיברו כמעט ביחד את אותן מילים. גם רוני דיברה חודשים אחורה: ‘אבא הם עושים שיעורי בית, הם לומדים אותנו’. ביום רביעי, כשהיא חזרה באותו בוקר, היא עמדה בדלת ואמרה לי ‘אבא, רותח שם, הם יודעים עלינו הכול, ואמרו לנו שאחרי סוכות יקרה משהו ושנהיה מוכנים ונתנו לנו תדרוך ונתנו לנו אפשרות שתהיה פשיטה’. אמרתי לה ‘רוני, מה קרה לך? אנחנו צבא גדול, אנחנו צבא חזק ותראי איך הכול מתפוצץ לנו בפנים בשבת בבוקר'”.

כשאתה שומע את ההקלטה הזאת של בתך הגיבורה, רוני ז”ל, ממש מתארת בהקלטה את כל ההשתלטות והפריצה למוצב, מה זה עושה לך?
“זה עושה לי רע. זה מביא אותי לידי מחשבה שגם בדקות האלה, כשרוני הייתה בחמ”ל ושאר הבנות הנהדרות האלה שקיפחו את חייהן זעקו לעזרה, גם בשניות של הדיווחים שלהן – לא היה מי ששמע אותן. אנחנו יודעים שצה”ל הוא כל כך משוכלל וכל כך מוביל בטכנולוגיה, ואנחנו מדברים על 6:28 בבוקר שהדיווחים האלה ניתנו. זו שעה כל כך מוקדמת שעדיין אפשר היה להקפיץ את כל המדינה ולהקים אותה מהמיטות, בטח את המפקדים. אף אחד לא קם מהמיטה, וכולם המשיכו עם השתיקה הרועמת הזאת שעלתה לכולנו ביוקר”.

בהמשך טען: “כולם כבר יודעים, כולם מבינים שהכשל של סגל הפיקוד, של כל החיל הזה הוא בלתי נסבל ואסור לו להימשך, כי נמצאים שם אנשים שלא ראויים לפקד על חיילים. אני שב ואומר את זה עוד פעם, ואולי באמת אצלך כאן בדקה הזאת יהיה מישהו בצה”ל או במערכת הביטחון ובטח בהנהגה שיבין, כי בשלה העת להתחלף. אי אפשר להמשיך יותר במצב כמו שהוא כרגע היום”.

לקראת סיום השיחה סיפר כי “ישבתי עם דניאל הגרי בשיחה אישית ונתתי לו להבין את המצב כמו שאני רואה אותו, כמו שאני, אזרח מודאג במדינת ישראל, נתתי לו להבין שמשהו לא טוב קורה בצה”ל. התרבות הארגונית היא מהכושלות בעולם, גם את זה הסברתי לו, ואנחנו רואים את זה אחד לאחד”.


21/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *