איסלנד מנוסה. מפחדים מזהבי ודור פרץ

אם החרמת המשחק נגד ישראל לא הייתה מביאה לעונש בלתי רגיל לנבחרת האיסלנדית ולהשעייה ארוכה במקרה הטוב, סביר להניח שהמשחק בחמישי הקרוב בבודפשט לא היה מתקיים. הקולות במדינה הסקנדינבית נגדנו מאז השבעה באוקטובר. קולות שמגיעים מהאזרח הפשוט, ממשיכים דרך הממשלה ומגיעים גם לראשי ההתאחדות לכדורגל, למאמן הלאומי ובאופן כללי קולות שהולכים וגוברים. 

גם בשיחות עם העיתונאים האיסלנדים שהגיעו לבודפשט התחושה לא נעימה. הם עונים לשאלות מקצועיות אבל מסרבים, ואפילו לא בנימוס מינימלי לענות לשאלות החשובות באמת, כמו למשל הסיבה לכך שבאיסלנד לקחו צד ותומכים נגד מדינת ישראל או איך הם מרגישים בקשר לזה שאלברט גודמונסון חלוץ גנואה זומן לסגל לראשונה מחודש יוני לאחר שהיה חשוד בביצוע הטרדה מינית. 

“לא אענה לך על שאלות שלא קשורות למשחק” אמר לי גונאר בירגיסון מהטלויזיה האיסלנדית. ויאור סיגורסון, העורך הראשי של העיתון הפופולרי ביותר במדינה, מיישר קו, “אל תשאל אותי שאלות שלא קשורות לכדורגל”. הייתי יכול להפסיק את הראיון בשלב זה, אבל החלטתי לנסות ולהסביר להם מה ישראל עוברת, מי התחיל במלחמה, ולנסות להסביר את העיניים. הם הקשיבו והתעקשו לדבר רק על כדורגל.

לכן, שאלתי אותם על חוסר ההצלחה של הכדורגל האיסלנדי בשנים האחרונות. “איסלנד עברה שינוי דור, הרבה שחקנים פרשו זמן קצר אחרי ההצלחה שהייתה לנו ביורו 2016 ומונדיאל 2018 אז עכשיו יש סוג של בנייה מחדש עם שחקנים צעירים יותר שמקבלים יותר הזדמנויות” אמר בירגיסון. סיגורסון הוסיף: “דור חדש של שחקנים השתלט על “נבחרת גיל הזהב” והם עדיין לא הצליחו להיות עקביים כמו הנבחרת ההיא. השנים ההן היו יוצאי דופן בהיסטוריה של הכדורגל האיסלנדי, אז אנחנו יכולים לומר שחזרנו לשגרה”.

מי לדעתכם הפייבוריט במשחק הזה?
בירגיסון: “איסלנד מנוסה במשחקי ההדחה האלה בשנים האחרונות אז אני חושב שיש להם יתרון קל”.

סיגורסון: “זה קרוב ל-50/50, במיוחד מכיוון שהוא משוחק על מגרש נייטרלי. נותר רק להסתכל על שני המשחקים בין הקבוצות בליגת האומות, פעמיים 2:2, כדי להבין מה יקרה הפעם”.

מי הם השחקנים הישראלים שמדאיגים את המאמן שלכם יותר מהשאר?
בירגיסון: “אני חושב שהשחקנים של מכבי ת”א ששיחקו נגד בריידבליק בקונפרנס יכולים ליצור לאיסלנד בעיות. דור פרץ וערן זהבי יהוו בעיה בוודאות”.

סיגורסון: “מנור סולומון הוא השחקן שאנחנו מכירים הכי טוב ולמזלנו הוא לא פה. ערן זהבי ודור פרץ טובים מאוד. שחקנים ישראלים בדרך כלל אינם מוכרים באיסלנד. אבל אני בטוח שהמאמן שלנו מכיר כל אחד ואחד מהם”.

עבור ישראל זו הזדמנות שכנראה לא תחזור לעולם. איך אתה רואה את המצב אצלכם?
בירגיסון: “זה תמיד קשה כשאתה לא משחק באופן קבוע בטורניר גדול בשנים האחרונות. אבל אי אפשר לדעת מתי זה יקרה אז זה יכול לקרות גם השנה. בגלל שהמשחק בהונגריה זה עוזר לאיסלנד”.

סיגורסון: “גם איסלנד וגם ישראל נמצאות במצב שבו הזדמנות כזו לא מגיעה לעיתים קרובות, למרות שאיסלנד העפילה לאחרונה פעמיים לטורנירים גדולים והייתה 2-3 דקות מההעפלה ליורו ב-2020, אבל השיטה הנוכחית של ליגת האומות תמיד נותנת למדינות קטנות יותר הזדמנות אז הייתי אומר ששתי המדינות צריכות לקבל הזדמנות נוספת בעתיד. ברור לנו שכמו אצלכם, גם אצלנו שחקנים נוכחיים רבים מסתכלים על זה כעל הסיכוי היחיד שלהם ולכן נראה משחק אינטנסיבי ומעניין מאוד בבודפשט”.

מי שחקני המפתח באיסלנד?
סיגורסון: “גילפי וארון לא זומנו אז אלברט גודמונדסון משמעותי וכך גם שחקנים בכירים אחרים כמו יוהאן גודמונדסון מברנלי, אלברט פינבוגאסון מאופן, סבריר אינגוסון ממיטדיילנד וארנור טראוסטסון מנורקיפינג. הם צריכים להשתמש בכל הניסיון שלהם כדי לעזור לשחקנים הצעירים יותר”.

ביגירסון: “יואן ברג גומנסון שמשחק בברנלי הוא השחקן המנוסה והטוב ביותר שלנו. האקון ארנר האראלדסון שמשחק בליל ווילום ת`ור ווילומסון כמו גם סבריר אינגי אינגסון הם שחקנים שאנחנו סומכים עליהם. עמדת החלוץ קצת בעייתית אבל כנראה אורי סטיין אוסקרסון בן ה-20 מקופנהאגן יפתח”.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *