דיווח: חוסל בסוריה מפקד איראני בכירבלב הבירה הסורית: מוחמד ריזא זאהדי, מפקד בכיר בכוח קודס האיראני בסוריה – חוסל בתקיפה היום (שני) בדמשק, כך דווח היום בתקשורת של איראן. התקיפה שיוחסה לישראל, בוצעה סמוך לקונסוליה האיראנית בדמשק, אך השגריר האיראני לא נפגע. זאהדי, פיקד בעבר על זרוע האוויר והחלל של משמרות המהפכה. באיראן אישרו רשמית: 7 מאנשינו חוסלו בתקיפה בדמשק – שני בכירים ו-5 נוספים.

מוחמד רזא זאהדי, מפקד בכוח קודס בסוריה ולבנון

מוחמד רזא זאהדי, מפקד בכוח קודס בסוריה ולבנון אשר חוסל

לפי הדיווחים באיראן, יחד איתו חוסל גם סגנו, מוחמד חאג’י רחימי, שמוכר גם כתא”ל חוסיין אמירולה, ראש המטה הכללי של משמרות המהפכה בסוריה ובלבנון. הוא נחשב ליורשו הצפוי של מוחמד רזא זהדי ולמנהל משרדו.


אזור החיסול בסוריה (צילום: google maps)

אזור החיסול בסוריה | צילום:
google maps


בעקבות החיסול, אנו מפרסמים לראשונה כי ישראל מגבירה כוננות אבטחה בנציגיות דיפלומטיות רבות בעולם. בישראל מזהים אפשרות שבאירן ינסו להגיב על החיסול באמצעות פגיעה בנציגות דיפלוטמית ישראלית בחו”ל. יש לציין כי ברבות מהנציגיות בעולם כבר קיימת אבטחה מוגברת לאורך החודשים האחרונים.

העדכונים האחרונים מהתקיפה

 • התקיפה בוצעה מהאוויר סביב השעה 17:00 (שעון סוריה)
 • מערכות ההגנה האווירת הופעלו ויירטו כמה מהטילים
 • המרכז הסורי לזכויות אדם של האופוזיציה: לפחות 6 נהרגו
 • עד כה חולצו מההריסות לפחות 3 גופות
 • המבנה נהרס כליל – כל מי ששהה בו נפגע
 • העולתה הכוננות בשגרירויות ישראל בעולם

תקיפה סמוך לשגרירות איראן בסוריה

תקיפה סמוך לשגרירות איראן בסוריה

מאחורי האירוע הדרמטי

 • מבנה השגרירות האיראנית לא הותקף, אלא מבנה סמוך
 • המבנה שימש מפקדה צבאית של משמרות המהפכה
 • מי שתקף את המבנה החזיק במודיעין מדויק על פעילות צבאית במקום
 • כל ההרוגים בתקיפה – אנשי צבא איראניים
 • זאהדי – הגורם הבכיר ביותר שחוסל מכוח קודס מאז סולימאני

תקיפה סמוך לשגרירות איראן בסוריה

תקיפה סמוך לשגרירות איראן בסוריה

יש להדגיש כי ישראל לא קיבלה אחריות רשמית לאירוע, אך אם כן מדובר הישג משמעותי. זאהדי היה אחראי על כל הכוונת הטרור האיראנית בשטח ישראל מכל הזירות – גם לבנון, גם סוריה וגם מהזירה  הפלסטינית. עיקר עיסוקו היה טרור על שטחי ישראל עצמה, בעוד מפקד כוח קודס קאאני עוסק בטרור איראני בהסתכלות כלל עולמית. 

זאהדי היה ראש אגף מבצעים של משמרות המהפכה, גם מפקד כוחות היבשה וגם מפקד כוחות האוויר בארגון הטרור. הוא מוקד ידע משמעותי עם ותק רב וניסיון, ומכאן גם חשיבות חיסולו.

לאחר האירוע, שר החוץ הסורי פייסל אל-מקדאד שוחח בטלפון עם מקבילו האיראני בשגרירות האיראנית בדמשק: “אנחנו מגנים בחריפות את מתקפת הטרור המתועבת הזו נגד מבנה הקונסוליה האיראנית בדמשק שהובילה למותם של כמה אנשים”.

לצד ראיסי: זאהדי שחוסל בסוריה הערב (בשורה האחורית) (צילום: באדיבות הבלוג ״אינטלי טיימס״)

לצד ראיסי: זאהדי שחוסל בסוריה הערב (בשורה האחורית). קרדיט: באדיבות הבלוג ״אינטלי טיימס״ | צילום:
באדיבות הבלוג ״אינטלי טיימס״


התקיפה הערב בסוריה מצטרפות לתקיפה נוספת הלילה באזור דמשק, מערכות ההפעלה הופעלו. בנוסף, בלילה שבין שישי לשבת, ישראל תקפה את נמל התעופה חלב שבצפון-מערב המדינה. לפי מקורות ביטחוניים ששוחחו עם סוכנות הידיעות “רויטרס”, בתקיפה נהרגו 42 בני אדם ונפצעו עשרות. בין ההרוגים – חמישה פעילי חיזבאללה. 

לאחר התקיפה, צבא סוריה טען בהודעה רשמית: התקיפה הישראלית הלילה בנמל התעופה בחלב בוצעה בשילוב עם מתקפת כטב”מים של ארגוני המורדים הסוריים מאזור אדליב ומערב חלב. פי דיווחים, יעד התקיפה, שמיוחסת לישראל, היה מחסני נשק של חיזבאללה שממקומים בסמוך לנמל התעופה ומתחם ביטחוני של צבא בסוריה. 

חיסולו של זאהדי מגיע שבועות בודדים לאחר חיסול בכיר חמאס מרוואן עיסא. חיסולו של עיסא אושר רשמית בידי דובר צה”ל רק לאחר שבועיים מהדיווחים הראשוניים על כך. מדובר בחיסול משמעותי ביותר מאז תחילת המלחמה בעזה. עיסא, סגנו של מוחמד דף, נחשב למספר 3 בארגון הטרור – ולמקשר בין הזרוע הצבאית לזרוע המדינית.

דובר צה"ל מודיע: מרואן עיסא חוסל (צילום: דובר צה"ל)

בכיר חמאס שחוסל, מרוואן עיסא | צילום:
דובר צה”ל


עוד אישר אז דובר צה”ל כי בנוסף לעיסא חוסל גם ר’אזי אבו טמעאה, ראש מטה הסיוע הקרבי והמנהלתי של חמאס. מדובר בדמות בכירה במועצה הצבאית של חמאס. בתפקידו היה ראש מטה הסיוע הקרבי של חמאס ברצועת עזה. אבו טמעאה היה בין מקבלי ההחלטות ברובד הצבאי, ולקח חלק בתכנון המלחמה מול ישראל. 


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *