“הטייסת והחברים בזים לו”: שינויי הכיוון של יואב קיש -…הם מכירים מהתדריכים בטייסת, ישבו שם יחד. סא”ל במיל’ אופיר כורזים, ששירת כטייס קרב לצד יואב קיש, לא העז אפילו לדמיין שיום אחד יעמוד בכיכר הסמוכה לביתו של החבר – שר החינוך – ויפגין נגדו. “אני מכיר את קיש 20 שנה, עד היום לא הפגנתי נגדו – זו לא הדרך שלי. למה עכשיו? מרגיש לי שהוא לא איתנו, הלך לאיבוד. זה כאילו אדם אחר”.

“אני כאן היום כדי אולי לעזור ליואב קיש להתעורר”, אומר כורזים, שמפגין ליד ביתו של קיש עם חולצה של “אחים לנשק”. לדבריו, “לפעמים תופסים חברים קרובים ואומרים להם ‘אחי תתעורר, אתה עושה פה משהו לא נכון’. ואחרי 7.10, ריבונו של עולם, יואב – אתה לא יכול להישאר אדיש ולתת לראש הממשלה להוביל אותך לאן שהוא רק רוצה. יש לך דעות, אתה היית איתנו, שמענו אותך – תעמוד, תפתח את הפה ותדבר!”.


ברגעים האלה קשה היה שלא להיזכר בכתבה ששידרנו ב”אולפן שישי” ב-2012 – גם אז הגיעו המשרתים להפגין בעד שוויון בנטל והזהירו “אל תבגדו בחיילים”, וקיש היה האיש שפתח אז את הכתבה. “נתניהו ישב מולי כמו שאתה יושב מולי ואמר לי – מה שהיה זה לא מה שיהיה, אנחנו נחוקק חוק חדש של שוויון בנטל ואני האמנתי לו, מסתכל עליו ככה ומאמין לו”, אמר אז בריאיון.

לקריאת כל כתבות מגזין N12 לחצו כאן 

אלו היו ימיו הראשונים של קיש בפוליטיקה הישראלית. הוא נכנס אליה עם הטיקט של הליברל הימני, טייס הF-16 הערכי. “לא נשאר מזה שום דבר”, אומר ומצחקק הפרשן שלום ירושלמי מ”זמן ישראל”. “כלום, זו חליפה ריקה”. והתסריטאי רועי עידן, לשעבר בליכודניקים החדשים, טוען: “זו דרכם של פוליטיקאים, זה בעצם לבגוד בבן אדם שהיית לפני זה”.

שר החינוך וחבר מפלגת הליכוד יואב קיש בכנסת (צילום: אורן בן חקון, פלאש 90)

מנושא דגל השיוויון בנטל ליקיר החרדים ומשפחת נתניהו | צילום:
אורן בן חקון, פלאש 90


פרס ישראל בזגזוג: מה קרה לעמדות של יואב קיש (צילום: מהדורה מרכזית, קשת 12)

הזהיר משבר בקרב החיילים. קיש בריאיון ב-2012 | צילום:
מהדורה מרכזית, קשת 12


בתוך פחות מעשור הפך קיש את עורו. בדרך לצמרת הליכוד הוא עבר מחנות, רקד בזירות פיגועים וניסה גם לרמוס את פרס ישראל. איתי בן חורין, יועץ אסטרטגי וממובילי המחאה לשוויון בנטל, מסביר: “הטייסת שלו, החברים שלו, המנכ”ל שלו במשרד החינוך שהתפטר – כולם בזים לו”. המסע של יואב קיש יוביל אותנו לצפייה במחזה שלא חשבנו שקיים – הפוליטיזציה של הכול, מחזה שהסתיים השבוע בהתקפלות מפוארת.

בקיץ ההוא ב-2012 נתניהו הבטיח למילואימניקים שיחוקק חוק גיוס חדש. הם האמינו לרגע ורועי עידן התפקד אז לליכוד: שם הוא פוגש לראשונה את קיש, שהיה אז גם מנכ”ל של עמותה. “אני זוכר שאני בהתחלה הייתי בטוח שהוא שתול של השמאל, שהקרן החדשה לישראל שלחו אותו להתחבר אלינו כדי לראות מה אנחנו מתכננים שם בדיוק”, הוא מספר.

עצרת שוויון בנטל בכיכר הבימה ת״א (צילום: Snow)

עצרת שוויון בנטל בכיכר הבימה בתל אביב, החודש | צילום:
Snow


הפגנה מול הבית של קיש

החבר מהטייסת מפגין נגדו, והוא לא לבד. מחאה ליד בית שר החינוך קיש

“לא צריך להיות הבדל בין דם לדם, שירות לכול”, קיש הכריז מעל במות. הוא זכה לתמיכת הליכודניקים החדשים והפך לנציג הליכוד בוועדת פלסנר, שביקשה להגיע לחוק גיוס חדש בהסכמה. “הוא היה לוחם לשוויון בנטל, מאוד חדור מטרה, מאוד מיליטנטי בסוגייה הזו”, נזכר הח”כ לשעבר יוחנן פלסנר שעמד בראש הוועדה, כיום נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה. “אני חושב שזה האירוע הציבורי הראשון המשמעותי שהוא השתתף בו”.

יש לך אחריות לזה שהוא בפוליטיקה?

“חלקית”.

בן חורין טוען מנגד: “יש עיתונאי מאוד בכיר שכשהוא רואה אותי הוא אומר לי ‘אתה אשם ביואב קיש'”

קיש נבחר, בנה את עצמו בכנסת והפך ליו”ר סיעת הליכוד. אבל כשגדעון סער מחליט להתמודד נגד נתניהו ב-2019, קיש הולך איתו. “האדם היחידי שיכול לשמור על שלטון הימין זה גדעון סער”, הכריז אז באולפנים. והפרשן ירושלמי טוען: “אנחנו פה מוצאים דוגמה מאוד משונה של אדם שבכל יום מתיישר לפי הקו החדש שהוא התנגד לו קודם. הוא חשב שנתניהו הוא אסון לליכוד ולכן הוא חבר לגדעון סער”.

גדעון סער וביבי נתניהו (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )

קיש תמך בסער – וחזר לנתניהו | צילום:
מרים אלסטר, פלאש/90


“כשסער הפסיד, הוא התחיל לצעוד בחזרה לכיוון נתניהו. למזלו הגדול יש לו ‘תושייה עסקנית’ והוא הצליח איכשהו להתחבר לאיש שמוציא ומביא אצל נתניהו, יריב לוין, והוא באמת הציל את הקריירה שלו. היום הוא החסיד הכי גדול של נתניהו”

הוא למד לאהוב אותו?

ירושלמי: “הוא למד לאהוב את עצמו”

השיבה למחנה נתניהו השתלמה לקיש. הוא הגיע למקום ה-5 בפריימריז ומונה לשר בכיר – שר החינוך. “אין דבר שהוא לא נגע בו שלא היה כישלון”, טוען פרופ’ אהרון צ’חנובר, זוכה פרס נובל. “החל מהעלאת התקציב לחרדים בלי לימודי ליבה, ההתערבות שלו במל”ג, ההתערבות שלו בספרייה הלאומית, ההתערבות שלו ביד ושם”.

בעקבות תמיכתו במהפכה המשפטית ניתק הקשר עם רבים מחבריו. הוא יצא מקבוצת הוואטסאפ של הטיסת ושינה כיוון. אנשים בסביבתו מספרים שהפך להיות קודם כל משרתם של חברי המרכז – הוא הקיף את עצמו בעסקנים פוליטיים, שאין בינם לבין חינוך דבר. יכול להיות שיועציו החדשים גם דחפו אותו לקבל את ההחלטה שתתהפך עליו – הניסיון לבטל את הענקת פרס ישראל.

שר החינוך יואב קיש ומנכ"ל משרד החינוך אסף צלאל (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)

גם המקורב מהטייסת התפטר. מנכ”ל משרד החינוך לשעבר אסף צלאל עם קיש | צילום:
יונתן סינדל, פלאש 90


צ’חנובר טוען: “צריך לקחת את הפרס הזה מידי הפוליטיקאים, זה לא פרס פוליטי – זה פרס על הישגים במדע, בתרבות, ברוח. זה סמלו של העם היהודי בארצו העצמאית, ושלא השר יחליט שאיל וולדמן – שלא מוצאת חן בעיניו הביקורת שלו על הממשלה – לא יקבל את הפרס למרות עשייתו”. 

ירושלמי מספר: “זו הפנייה לבייס. מאות אנשים בתוך הליכוד התקשרו להודות לו, על הסיפור הזה”.

למה, כי הוא הוציא משם את מי שעמד מול נתניהו וביקר אותו?

“כן”.

אז מי הוא? מה יש שם? מה יש בדבר הזה שנקרא יואב קיש עכשיו?

“מילה אחת: פריימריז. לא רק פריימריז, זה האבו אבוה של הפריימריז. אני חושב שהדגל של יואב קיש בפריימריז לליכוד יהיה: תראו איך כמעט סילקתי את איל וולדמן מהאפשרות שלו לקבל פרס”.

ביום שלישי השבוע התייצב קיש לריאיון לעמית סגל בניסיון לדחות את הטענות נגדו: “אני מאוד שלם עם ההחלטה, זה לא קשור לוולדמן – לא נתניהו, לא מי מבאי ביתו, לא מהלשכה שלו, אף אחד מכל מה שאתה חושב לא היה מעורב בהחלטות. הסיבה היחידה שהחלטתי על דחיית הפרסים הרגילים היא אך ורק בגלל המציאות שמדינת ישראל נמצאת במלחמה”. וירושלמי מגיב: “אתה קונה את זה? יש מישהו שקונה את זה? יש מישהו שלא יודע איך מתנהל הסיפור הזה של פרסי ישראל?”

יום אחרי הריאיון קיש התקפל: הוא טען שעשה זאת בגלל שהיועצת המשפטית לממשלה הודיעה לו שלא תגן על ביטול הטקס בבג”ץ. התוצאה: הפרסים יחולקו, גם לאב שבתו נרצחה ב-7 באוקטובר ושמעז לבקר את השלטון.
וצ’חנובר מעיר: “אני חושב שהשר הפסיד פה מכל הכיוונים. הוא גם לא סיפק את הסחורה לשולח שלו, גם אכל את הדג המסריח, גם חטף מכות וגם גורש מהעיר”.

ובהוד השרון השבוע המפגינים עשו את דרכם לביתו של קיש: אש הוצתה בסמטה ואופיר ביקש לדבר במיקרופון. “יואב קיש, אתה שומע אותי? שלום לך, זה כורזים. המעמד מסנוור אותך. הוא גורם לך לשכוח מאין באת ולאן אתה הולך. תחזור אלינו כבר, אנחנו מתגעגעים – כל משפחת חיל האוויר מתגעגעת אליך”. מעניין אם השר הציץ מעבר לגדר באלו שהיו פעם חבריו וכעת צועקים לו “בושה”, הוא היה הרי היה שם איתם, בתחילת הדרך.

נפגשנו לפני 12 שנה. הנושא של הגיוס שוב על הפרק. מה השתנה?

פלסנר משיב: “אז כשדיברנו על זה, 7,000 חרדים בגילי 18 הגיעו למחזור הגיוס. היום אנחנו מדברים על 13,000, רבע מחייבי הגיוס. בזמנו אמרו ‘הצבא לא באמת צריך, אתם רק נטפלים לחרדים’. לא, הצבא צריך יותר חיילים אחרי 7 באוקטובר, זה ברור. ויכול להיות שזה חלון ההזדמנות האחרון לשנות את הכיוון של הספינה”.

ובן חורין תוהה לגבי המצפון של קיש: “מה הוא יספר לילדים שלו בעוד 20 שנה? ‘נכנסתי לפוליטיקה, הגעתי לתפקיד מקבל ההחלטות, הגשמתי את החלומות שלי’. ואז הילד שלו ישאל אותו: ‘אבא, ומה עשית שם?’. אז מה הוא יגיד? הוא יגיד: ‘פעלתי נגד הנושא שאיתו נכנסתי לפוליטיקה של שירות לכולם”.

הפגנה נגד שר החינוך יואב קיש באוניברסיטת תל אביב (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)

הפגנה נגד שר החינוך יואב קיש באוניברסיטת תל אביב, אוגוסט 2023 | צילום:
אבשלום ששוני, פלאש 90


לפי עידן, “כל אקטיביסט שהופך לפוליטיקאי – או שהוא שיקר לך מההתחלה וזה הכול חארטה, או שהוא באמת בן-אדם שהוא מאמין במה שהוא אמר אז ולא הבין את המשמעות של מה זה להיות פוליטיקאי, החלום הזה שלו הפך להיות סיוט כשהוא השיג אותו. אז אלה שתי האופציות – או שהוא שקרן או שהוא מטומטם”. לדברי ירושלמי, “זה סיפור עצוב, סוג של פוליטיקה משחיתה, משחיתה את הנפש, משחיתה את המצפון”.

משבר הגיוס מאיים עכשיו על עתיד המדינה ועתיד הקואליציה. נתניהו מהדק את הברית עם החרדים – וקיש שותק. הדברים שאמר אז, בקיץ 2012, רלוונטיים יותר מאי-פעם: “כבר היום יש אצלנו קולות שאומרים לשמיניסטים: ‘תסרבו’ ולמילואימניקים ‘אל תגיעו לצווים’. המציאות פה משתנה והזמן לתקן הוא עכשיו. יש לך, ביבי, את הכוח לתקן עכשיו, תעשה את זה עכשיו כי אם לא תעשה את זה עכשיו השבר לא יבוא מעולם הישיבות, הוא יבוא מהעולם שנושא בנטל”. 


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *