הסטטיסטיקאי והסוקר פרופ’ קמיל פוקס הלך לעולמו בגיל 78איש התקשורת והסטטיסטיקאי פרופסור קמיל פוקס הלך היום (רביעי) לעולמו בגיל 78. פוקס היה הסוקר של חדשות 13 בכל מערכות הבחירות ב-20 השנים האחרונות וליווה את החדשות כסוקר גם במהלך המלחמה בעזה. הוא הניח אחריו אישה ושני ילדים.

פוקס, אחד הסוקרים הבכירים בישראל, כיהן כחוקר ראשי במכון המחקר “דיאלוג” משנת 2015. תחומי מחקרו העיקריים עסקו באיכות משתנית, דגימה וסקרים, סטטיסטיקה ברפואה ובגנטיקה וכן סטטיסטיקה חברתית. מרבית מחקריו האקדמיים התמקדו בתורת הדגימה והסקרים, ובמחקרים בתחום הרפואה והניסויים הקליניים. 

פוקס נולד בבוקרשט שברומניה ועלה לישראל עם משפחתו ב-1960. לאחר שירותו בצה”ל כנהג משאית (פוקס סיים את לימודיו התיכוניים בכפר הנוער בן שמן, עם תעודת בגרות חקלאית), סיים את התואר הראשון שלו בכלכלה וסטטיקטיקה, ולאחר מכן המשיך לתואר שני בחקר ביצועים ודוקטורט בסטטיסטיקה – כולם באוניברסיטת תל אביב.

עמיתו של פוקס בחדשות 13, רביב דרוקר, סיפר עליו במהדורה המרכזית של הערוץ: “הוא תפקד עד הרגע האחרון. יש לי מיליון סיפורים על קמיל. כולם יודעים שהוא היה בן אדם מצחיק ונורא אנושי ומספר הכל, אבל איפה ראית את המקצוענות שלו עד הסוף? בעיקר בזה שהוא היה ננעל, היו לו מעין שני קמילים – היה את הקמיל שמכין את המדגם, שהיה נראה לחוץ, והיית אומר ‘הוא ישרוד את זה? יהיו מספרים בסוף?’ כולם הרי בלחץ, כל הלחץ עליו, אבל מתישהו הוא היה ננעל – ‘זה התוצאות’, וזהו, אתה לא מזיז אותו”.

עוד הוסיף דרוקר: “במדגם הראשון של הבחירות הראשונות באפריל 2019 לא היה יכול להיות דבר יותר שונה משני הערוצים, בערוץ השני אמרו שיש תיקו, שאולי בני גנץ ראש ממשלה ולא ביבי אחרי כל השנים, אתה יכול לדמיין שלא הייתי האדם העצוב בארץ מהמדגם המתחרה, קמיל נתן הפוך לגמרי, שביבי ניצח ניצחון סוחף. ציפית שהוא קצת ישנה. כלום, והוא צדק, על המילילטר. ראיתי אותו גם כשהוא לא צודק, אבל הוא לא עושה לעצמו הנחות”.

תמר איש שלום, עמיתתו של פוקס לחדשות 13, כתבה הערב ב-X (טוויטר לשעבר): “מענטש הלך מאיתנו. מקצוען, דקדקן, עם חיוך שהיה סימן היכר (אולי חוץ מדקות הסגירה של המדגם כשכולו דרוך). מהנדירים שלוקחים את העבודה ברצינות תהומית ואת עצמם בשעשוע קל”.

בהודעה לעובדי חדשות 13 על מותו של פוקס, כתב המנכ”ל אור צלקובניק: “זהו ערב עצוב לחברת החדשות. פרופסור קמיל פוקס, הסטטיסטיקאי, סוקר חדשות 13, הלך לעולמו בגיל 78. קמיל ליווה את הערוץ באופן מקצועי ובלעדי במהלך 20 השנים האחרונות בסקרים והחזיק ידו על דופק מערכות הבחירות בישראל לדורותיהן, בהקפדה, במקצועיות ובאמינות מהמעלה הראשונה. בלכתו, קמיל מותיר אחריו חלל גדול, מקצועי ואנושי. בשם כל עובדי חברת החדשות אני שולח תנחומים והשתתפות עמוקה בצער המשפחה”.


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *