הפזמונאי דוד חלפון (“אשליות”, “אלוהים נתן לך במתנה”) מת בגיל 73הפזמונאי והמשורר הישראלי דוד חלפון הלך הערב (שני) לעולמו בגיל 73. סיבת מותו טרם פורסמה והלווייתו תתקיים הערב באור יהודה.

חלפון אחראי על קלאסיקות ישראליות על פני תקופה של 40 שנות יצירה, בין היתר “אשליות” של ניסים סרוסי, “אלוהים נתן לך במתנה” של איתן מסורי, “עינייך מספרות” של אייל גולן, ו”שמרי על עצמך”, של חיים משה, “אישה בונה אישה הורסת” של אבי סנוואני (אותו כתב עם סמדר שיר), ועוד.

ליאת שוחט, ראש עיריית אור יהודה, ספדה לחלפון: “הוא היה אומן בנשמתו. בין שלל שיריו כתב רבות על העיר אור יהודה, שאותה אהב כל כך. בשנה שעברה בחרנו בדוד לקבל את פרס יקיר העיר. ב-2018 הענקנו לו פרס כפורץ דרך וכמי ששם את אור יהודה על המפה. דוד ייחסר לי מאוד, בעיקר בזכות הכרת הטוב שהייתה לו והיכולת להגיד את המשפט הנכון, בזמן הנכון”.

אחד השירים הראשונים איתם התפרסם אייל גולן הוא “עיניך מספרות”, שכתב לו כאמור חלפון. בריאיון שהעניק ל-mako בשנת 2016, סיפר הפזמונאי: “השיר הזה היה אצל חיים משה, וציון שרעבי אז ביקש שאתן אותו לאייל גולן שלא הכירו בכלל. שמעתי אותו שר, וכשחיים משה החזיר לי את השיר, הרבה אומנים מפורסמים ביקשו את השיר ולא נתתי להם, אמרתי שזה הולך רק לאייל גולן. הם הרימו גבה ושאלו מי זה הגולן הזה, אמרתי להם שתוך חצי שנה מדינה שלמה תשיר אייל גולן. לא טעיתי, אני גאה בו”.

באותו ריאיון, סיפר חלפון גם על השיר “אלוהים נתן לך במתנה” שנכתב ב-1979, כי “היום אני לא רואה שהחיים הם מתנה, יש לי ימים קשים”. על הקושי להתקיים בתעשייה ביחס לתקופת הזוהר שלו, סיפר אז הפזמונאי: “אני שולח פקסים, הולך לפגישות עם אמרגנים שקידמתי אותם בזמנו, זמרים שהרמתי להם את הקריירה. לא אגיד שמות, אבל מבטיחים לי שיעבירו את השירים שלי ושיקליטו אותם, וכבר עשר שנים שהם משקרים לי. התייאשתי מהם, אבל בכל זאת אני ממשיך לכתוב”. 


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *