הרב הראשי יצחק יוסף אם יכריחו להתגייס ניסע לחו”להרב הראשי הספרדי יצחק יוסף התייחס הערב (שבת) בשיעור השבועי שלו לדרישה לגייס חרדים לצה”ל. “שבט לוי פטור מגיוס לצבא. לא לוקחים אותם בשום פנים ואופן, יהיה מה שיהיה. אם יכריחו ללכת לצבא – ניסע כולנו לחוץ לארץ”, אמר המנהיג הרוחני המשפיע ביותר של סיעת ש”ס.

“כל החילונים האלה לא מבינים שבלי הכוללים והישיבות לא הייתה הצלחה לצבא – החיילים מצליחים רק בזכות בני התורה”, הוסיף הרב הראשי. “בלי התורה, בלי הכוללים ובלי הישיבות לא היה קיום, לא תהיה הצלחה, גם ככה לא תמיד הצבא מצליח… ראינו איך הצבא הצליח בשמחת תורה”.

ביקורת לצד הסכמה – התגובות במערכת הפוליטית

בדגל התורה – אחת משתי המפלגות שמרכיבות את סיעת יהדות התורה – שיבחו את דבריו של הרב יצחק יוסף: “הרה”ג יצחק יוסף – צודק. אין לנו זכות קיום חס וחלילה כעם, על ארץ ישראל, ללא לומדי התורה שתורתם אומנותם. זאת התורה ואלה לומדיה. שהחזיקה אותנו באלפי שנות גלות וצרות רבות שסבלנו, וברוך השם שרדנו וחזרנו לארצנו”.

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב על דברי הרב הראשי: “דברי הרב יוסף הם חרפה ועלבון ללוחמי צה״ל המחרפים נפשם להגנת המדינה. הרב יוסף הוא עובד מדינה, עם משכורת מהמדינה, הוא לא יכול לאיים על המדינה. ‏מי שישתמט מצה”ל, לא יקבל אגורה ממדינת ישראל”.

בש״ס נמנעו מלהגיב ישירות להתבטאות של הרב יוסף, אך הגיבו על דבריו של ראש האופוזיציה לפיד: “של נעלך לפני שאתה מדבר בזלזול כלפי הרב הראשי, אשר השמיע דעה ברורה ונחרצת על זכותם העצומה של לומדי התורה המגנים על הארץ. מי שעודד בשתיקה סרבנות של ארגונים שהתנגדו לרפורמה המשפטית שלא יטיף לנו מוסר”.

יו”ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ, הצטרף: “אחרי 2,000 שנות גלות חזרנו לארצנו. נילחם עליה ולעולם לא ננטוש אותה. דברי הרב יוסף הם פגיעה ערכית במדינה ובחברה הישראלית. כולם צריכים לקחת חלק בזכות הקדושה לשרת ולהילחם על מדינתנו, במיוחד בשעה קשה זו. גם אחינו החרדים”.

אריה דרעי (צילום: חדשות 12)

אריה דרעי | צילום:
חדשות 12


יו”ר מפלגת ישראל ביתנו, חה”כ אביגדור ליברמן, הגיב בחשבון שלו ב-X: “בלי חובות אין זכויות. חבל שהרב יצחק יוסף והעסקנים החרדים ממשיכים לפגוע בביטחונה של ישראל ולפעול בניגוד להלכה. וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה לִבְנֵי גָד וְלִבְנֵי רְאוּבֵן הַאַחֵיכֶם יָבֹאוּ לַמִּלְחָמָה וְאַתֶּם תֵּשְׁבוּ פֹה?”

גם במפלגת הציונות הדתית הגיבו על דברי הראשון לציון: “גיוס לצבא זו מצווה גדולה מודים על הזכות לשרת את עם ישראל בלימוד תורה ובעזרת ישראל מיד צר. אחרי אלפיים שנות גלות לא נעזוב את ארצנו לעולם. ציבור שמוכן לשלם בחייו על ארץ ישראל לא יוותר עליה בשום תנאי”. השר סמוטריץ’, שאיבד אתמול את בן דודו שנהרג בהיתקלות עם מחבלים בדרום הרצועה, התייחס גם הוא לדברי הרב, וכתב: “אמירות שמנוגדות לתורה, מכאיבות ומוסיפות בלב פצע על פצע. מקווה שמי שאמר אותן יחזור בו”.

 

 

באחים לנשק מסרו: “בישראל של אחרי השבעה באוקטובר אין מקום ל’אנחנו’ ו’הם’, ומה שהיה לא יהיה. 75 שנות אי שוויון נגמרו. ביום חמישי הקרוב נעמוד כולנו בעצרת לשוויון בנטל של הציבור הישראלי ונבהיר גם לראשון לציון כי לא נאפשר עוד אפליה בין דם לדם”.

בתנועת אימהות בחזית הוסיפו: “מזכירות לרב הראשי את דברי משה – ‘האחיכם יבואו במלחמה ואתם תשבו פה’? הגיע הזמן שהרב יחזור לספר במדבר וישנן טוב טוב את הפסוק. אין סתירה בין לימוד תורה לגיוס לצבא. רק מי שאמונתו חלשה חושש מגיוס. אנו רואות בדבריו של הרב קריאה ועידוד לסרבנות של בני הישיבות”.

ב”חופשי בארצנו” הגיבו: “הרב הראשי יצחק יוסף מזלזל ופוגע בצו המוסרי של שירות המדינה בהגנה על ביטחונה ומנצל את מעמדו הרם ותפקידו הממלכתי כדי לקדם אג’נדה פוליטית צרה, מפלגת, מסוכנת ואנטי ציונית. זאת, בתוך כדי שהוא נושא בתפקיד האמור לשמש סמל לאומי ונציג של כלל אזרחי ישראל. אסור לאפשר התבטאויות מפלגות כאלו. עליו לבחור – אם ברצונו להיות מנהיג פוליטי של מגזר ספציפי, שיתפטר מתפקידו הממלכתי ויתמודד בבחירות לכנסת”.

יו”ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, הגיב על פרסום הדברים של הרב הראשי יצחק יוסף: “בימים קשים אלה לעם ישראל, שבהם מדי יום מיטב בנינו מוסרים את נפשם, אנחנו מחזקים את בני הציונות הדתית יחד עם שאר חבריהם בשירותם בצבא הגנה לישראל. עידוד ההשתמטות מצה”ל הוא כתם מוסרי עמוק על המגינים עליו וחילול השם חמור. איום בירידה מהארץ בשל הצורך להיות שותף בהגנה על הארץ הינו עיוות מוסרי ומנוגד לעקרונות ההלכה. מצופה ממי שעומד בראש הרבנות הראשית לישראל לעודד את השירות בצבא הגנה לישראל במקום לעודד סרבנות, עריקות וירידה מהארץ”.

שר הביטחון יואב גלנט (צילום: אלעד מלכה, תקשורת שר הביטחון)

שר הביטחון יואב גלנט | צילום:
אלעד מלכה, תקשורת שר הביטחון


לפני כשבוע וחצי הבהיר שר הביטחון יואב גלנט כי “על כולם להיכנס מתחת לאלונקה. הנשיאה המשותפת בנטל חיונית לניצחון במלחמה. זה לא עניין מפלגתי, זה לא עניין מגזרי, זה עניין לאומי-ביטחוני עליון. עלינו לקחת דוגמה ולשאוב כוח, מן הלוחמות והלוחמים. זהו זמן לאחדות, זהו זמן לשותפות. עלינו, על כולנו, להגן על הבית. רק כך, יחד, נגיע לניצחון ונשמור על עוצמתה ואחדותה של מדינת ישראל”.

לפני ארבעה ימים, העיתון יתד נאמן, המזוהה עם דגל התורה, פרסם מאמר נגד חוק הגיוס: “הדיבורים על שוויון בנטל הם דיבורי סרק ושקר. זה לא שגם אנחנו תורמים, רק אנחנו תורמים”.

בשנת 2013 אמר הרב עובדיה ז”ל, אביו שלה רב יצחק יוסף, דברים דומים: “אם נגויס נרד מהארץ”. מנהיגה הרוחני של ש”ס אמר אז למאמיניו: “אי אפשר לסבול את גיוס הבחורים שלנו במקום שיתחזקו בתורה. עכשיו זה הזמן להצביע למפלגות חרדיות”,


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *