התחזה לקצין שנלחם בבארי – והפיל את זוגתו: “אמר שלחם עם ידין גלמן”המתחזה מבארי: בימים הראשונים של המלחמה, ניצן עצמי, צעירה מתל אביב החליטה לתת צ’אנס למשה לוי – לוחם במילואים ששב מהקרבות בעוטף ופנה אליה באפליקציית הכרויות. “היה דייט מדהים”, סיפרה הערב (א’) בפני מצלמות “המתחזים” ותיארה את דמותו, “הוא פסיכולוג קליני, למד באוניברסיטה העברית ואת התואר השני עשה בארצות הברית. קצין בכיר שעשה שירות בסיירת מטכ”ל”.

לדבריה של עצמי, לוי סיפר כי הוא נכח ולחם בשחרור חדר האוכל בבארי. אלא שאירוע בני הערובה שקיבל את השם “אירוע חדר האוכל” והיה מהקשים בשבת השחורה – התרחש בביתה של פסי כהן ז”ל. “הלב שלי יצא אליו, הוא סיפר לי שהוא ראה דברים מזעזעים – גופות ואנשים שרופים”, סיפרה עצמי, “הוא ראה את חברים שלו מתים, אמר שלחם לצד ידין (גלמן) שהם חברים ומכירים מהיחידה המון שנים. סיפר שידין נפצע מכדור וחילץ אותו תחת אש, אמר שהוא ‘חייב לו’ אחרי שהוא הציל את החיים שלו”.


ניצן עצמי (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)

“הלב שלי יצא אליו, הוא סיפר שראה דברים מזעזע” | צילום:
מתוך “המתחזים”, קשת 12


כמו כן, לדבריה לוי סיפר כי גם הוא נפצע במהלך הלחימה – ושניהם, הוא וידין גלמן יחדיו פונו במסוק לבית חולים “סורוקה”. “הוא מספר את זה עם המון רגש, העיניים שלו דומעות, הוא משפיל את המבט, מכסה את הפנים, נושם עמוק. נראה כאילו קשה לו לספר את זה”, אמרה.

מה הרגשת כשהוא סיפר לך את הדברים האלה?
“אסירת תודה, הוא הגן עליי, עלינו, על המדינה – הוא סיכן את החיים שלו. זה עשה לי משהו”.

לצד השחזורים הקשים מרגעי הלחימה, במהלך המפגש הראשון לוי לכאורה סיפר כי אביו נפטר לפני כשנתיים והוא עבר לאחרונה לגור לצד אימו החולה בסרטן. “זה היה דייט ארוך מאוד, לפחות חמש שעות”, סיפרה ושיתפה מה חשבה עליו לאחר המפגש הראשוני אך המעמיק: “איזה איש מדהים, כמה הוא נותן מעצמו לקהילה, כמה הוא רגיש, משתף וחכם. מאוד התרשמתי ממנו”.

לאחר שהדייט נגמר, לוי התעקש ללוות את עצמי לביתה. “הוא אמר לי: ‘אני לא רוצה שתלכי לבד, לא בשכונה הזאת – אני מגן ושומר עלייך. הוא ממש אמר את המילים האלה, כשאני בתקופה הזו מפחדת מהמלחמה, הולכת מפוחדת ברחוב, זה נתן לי המון ביטחון. הוא נישק אותי מתחת לבית, הוא מצא חן בעייני, היו פרפרים של התאהבות”.

מערכת היחסים ביניהם עלתה על המסלול המהיר – בתוך זמן קצר השניים עברו לגור יחד בדירתה של עצמי בשכונת פלורנטין שבתל אביב. “הוא עשה קניות, בישל לי”, סיפרה, “הוא הפך להיות בן בית ברגע אחד, בן זוג מושלם – דיבר איתי על עתיד ביחד, על לקנות בית בתל אביב. ‘יש לי כסף מצה”ל, הנחות לקנייה של דירה’, הוא לא ביקש ממני כסף אף פעם, פשוט אמר לי שהוא קונה ומזמין המון ואני מתקזזת איתו על ידי זה שאני משלמת עלינו, הוא נתן לי את התחושה שיש לו כסף”.

באותה נקודת זמן מורכבת, במהלכה מירב תשומת הלב הופנתה לתרחישי המלחמה וסיפור הזוועות שהתגלו מדי יום – עצמי לא הבינה כי היא בעצם ממנת את בן הזוג החדש. “ראינו חדשות, הוא חיבק אותי. אמר: ‘אני לא אתן לאף אחד לפגוע בך, לא יקרה לך כלום'”, היא שחזרה, “הוא כיסה את הגוף שלי עם הגוף שלו באזעקה, כאילו אמר לי שהוא מקריב את החיים שלו בשבילי”

הוא הגיב לחדשות?
“כשהראו רעולי פנים אמר: ‘אני יודע מי זה, אסור להגיד'”.

הוא זיהה אותם?
“כן. הוא גם סיפר לי: ‘אני הולך לקריה לעזור להם – יש איזה מבצע. התקשרו אליי היום שש פעמים מהיחידה, אמרתי להם לא כי את אמרת לי לא ללכת – אני רומח’. הערצתי אותו על מי שהוא, על מה שהוא, חשבתי איזה ברת מזל אני שמצאתי אותו”.

משה לוי וניצן עצמי (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)

צילום:
מתוך “המתחזים”, קשת 12


לוי, שסיפר לעצמי כי הוא מכונה “רומח” בשל היותו הכוח הראשון שנכנס לזירה, חלק אירוע קשה מעברו – רגע שלכאורה שינה את חייו. “הוא היה במבצע עם סיירת מטכ”ל לא בארץ”, סיפרה, “הוא נתקל במחבל שהכה אותו עם הקת של הרובה בפנים, שבר לו את הלסת. אמר שקיבל כדור בבטן, שני כדורים בברכיים ואיכשהו הצליח לירות במחבל ולהרוג אותו – וחולץ לאחר מכן במסוק תחת אש”.

לדבריה של עצמי, לוי פירט לפרטי פרטים את האירוע הקשה. “הוא סיפר ‘שמו לי את הסוכריה של המורפיום בפה, לא הייתה לי לסת'”, שחזרה והסבירה כי המקרה השפיע על חייו, “בגלל שהוא מכיר את הנושא הזה הוא רצה לעשות משהו שנוגע בו – הוא עובד עם הלומי קרב בעמותה שנקראת ‘ושמרתם לנפשותיכם’ בבתי חולים פסיכיאטריים. הוא בעצם מלווה הורים, קבוצות והלומי קרב בתהליך של שיקום”.

השניים לא נפרדו זה מזו – ולוי שיתף אותה במבצעים סודיים שלכאורה השתתף בהם כלוחם בסיירת מטכ”ל -וכי לאחרונה עיתונאית הצליחה לשכנע אותו להתייצב מול המצלמה ולספר הכל. “אמר שעושים עליו תוכנית ב’עובדה'”, שחזרה, “הוא קיבל הודעה בטלפון ואמר: ‘זו אילנה דיין פנתה אליי עכשיו, היא מנסה לקבוע איתי’. הוא התייעץ איתי אם הוא יהיה גלוי פנים”.

>> “המתחזה משבעה באוקטובר” זמין לצפייה ישירה ב+12

לאחר הפגישה כביכול עם אילנה דיין – לוי סיפר לזוגתו על מה חשב במהלכה. “ישבתי טיפה עם אילנה והראש שלי לא היה שם, הוא היה איתך. אני קצת חרד שמשהו ישתנה, שלא אראה ואהיה איתך באותה תדירות שתתרחקי ברגש – או כל דבר אחר. את מעולה לי, את מה שרציתי”, נשמע לוי אומר.

“באיזשהו שלב זה נהיה לי אינטנסיבי ברמות שלא הצלחתי לנשום”, שיתפה עצמי, “הוא היה כל הזמן אצלי בבית. הייתי צריכה רגע את המרחק ממנו כדי להבין מה אני מרגישה עם הקשר והוא ידע את זה – ולא אפשר”.

מה זה עושה לך?
“הרגשתי נורא, הוא אמר שהוא מקריב כל כך הרבה: ‘אני נתתי מעצמי, מהגוף שלי, נפצעתי’, כי הוא הגן על אנשים כמוני”.

“בבוקר קמתי עם הרגשה שאני לא יודעת מי הוא, כל מה שהוא אמר לי מוטל בספק”

הימים חלפו, לוי סיפר לעצמי כי הוא הוזמן לטפל במתחם המיועד לנפגעי המסיבה ברעים הממוקם בקפריסין – והזמין אותה להתלוות אליו. “הוא אמר שקנה לנו כרטיסי טיסה”, סיפרה ואילו בהקלטה שהוצגה לוי נשמע אומר: “החבר’ה של קפריסין התקשרו אליי והם רוצים את הפרטים שלך, תשלחי לי בבקשה את השם שלך באנגלית ותאריך לידה”.

עצמי דאגה לארגן את דבריה על מנת שתוכל לטוס – ואף לקחה חופש מהעבודה. “פתאום הוא אמר לי שאחותו הגדולה עברה אירוע לבבי ויכול להיות שנצטרך לבטל את הטיסה”, סיפרה עצמי והבהירה באותה נשימה כי לא הכירה את הסביבה המקיפה את בן זוגה, “הייתי אמורה לנסוע לבית שלו ולהכיר את המשפחה שלו, כל פעם משהו לא הסתדר. פתאום נפל לי אסימון שאני מוציאה מלא כסף בקשר הזה והוא לא מוציא שקל. שם אמרתי לו: ‘משהו פה לא הגיוני'”.

“ביקשתי ממנו שילך והוא אמר לי שכואב לו כל הגוף – שהוא לא מצליח לתפקד ואני לא יכולה לשלוח אותו ככה הביתה”, המשיכה לשחזר, “הוא נכנס לסלון בבית שלי ושמעתי בום. הלכתי לשם, הוא היה על הרצפה, אמר שהתעלף. הוא בכה דמעות, אמרתי לו: ‘אני מצטערת שאתה במצב הזה, אני חייבת שתלך’. בבוקר קמתי עם הרגשה שאני לא יודעת מי הוא, כל מה שהוא אמר לי מוטל בספק. אמרתי שאני פונה לחיים אתגר”.

בעקבות המידע שנמסר, מערכת “המתחזים” ירדה דרומה על מנת לחפש קצה חוט על הלוחם מסיירת מטכ”ל שחילץ פצועים תחת אש בבארי – יחד עם רמי שני, כתב גלי צה”ל שבעצמו הציל רבים בשבעה באוקטובר. “משה לוי מספר שהוא הציל את ידין גלמן”, אמר אתגר לשני על רקע קיבוץ בארי ואילו הוא הסביר: “ידין גלמן היה כאן עם דוד מאיר שנפל במהלך הקרב. הוא נלחם לצידו, הם נפגעו ונכנסו לאחד הבתים – וחולצו אחר כך על ידי החברים שלהם, אנשי הסיירת. היחידות האלה ניהלו רישום מי בא איתן. אין משה לוי בסיירת מטכ”ל -זה אושר בדובר צה”ל”.

במהלך השיחה, אתגר הקריא הודעה בה לוי תיאר את הקרב הקשה בשבעה באוקטובר. “אני בשטח ולא מבין מה קורה, אני קצין בסיירת מטכ”ל. אני בקו האש בהיתקלויות, קובר חברים, מוציא ילדים צורחים מהתופת וגם אוסף את מי שכבר לא איתנו – זה משפיע עליי ואני עדיין חושב עלייך. החלפתי כל כך הרבה מדים כי הם מלאים בדם ועדיין מצאתי מקום לדאוג לך, לביטחון שלך, להראות לך שאני לא בורח”.

“לא יכול להיות שהעביר הודעות, בטח שלא בפעולות חילוץ”, הבהיר שני, “חיילים לא נלחמים עם הטלפון עליהם, חייל ביחידה מובחרת יודע שהטלפון זה אחד הדברים הכי משמעותיים שיכולים להסגיר את המיקום שלו. יותר מזה, הוא נלחם – הוא לא מתחיל להעביר הודעות וידיעות. אין שום דבר בחיים שלו באותו רגע חוץ מהמלחמה”.

אומנם בבארי לא מכירים את משה לוי, אבל ברעים – המקום שבו מאות צעירים נרצחו בפסטיבל “נובה” ישנה ניצולה אחת שידעה לספר למערכת “המתחזים” עליו. “אני מכירה אותו מאיזה בר מתחת לבית שלי, הוא היה פשוט יושב שם ולאט לאט התחברנו. הוא אמר לי שהוא פסיכולוג בגהה”, סיפרה, “הייתי ב’נובה’, כבתה המוזיקה, התחילו מלא טילים פתאום. הייתי במעין טשטוש כזה, לא הבנתי מה קורה, יצאנו משם באזור שבע ורבע. באיזשהו שלב אני זוכרת שהסתכלתי אחורה וראיתי מלא ילדים רצים בשטח ומתחילים ליפול מהרגליים. אף אחד לא הבין לאן לנסוע, אנשים התחילו לנסוע אחד על השנייה. כשהצלחנו לברוח מהמסיבה הגענו לקיבוץ צאלים ומשה שלח בוואטסאפ הודעה בתשע וחצי בבוקר”.

“תגידי לי בבקשה מה אני יכול לעשות לעזור לך – לבוא עם אבא שלך?”, נכתב בהודעה, “לא עניתי לו, הוא ניסה להראות שהוא דואג. הוא אמר לנו שהקפיצו אותו וכתב לי: ‘אני בשטח ואני לא מבין מה קורה פה. קצינים בכירים לא מבינים מה קורה פה וזאת רק ההתחלה”.

משה לוי (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)

מתוך השיחה של משה לוי ושורדת הטבח במסיבת נובה | צילום:
מתוך “המתחזים”, קשת 12


“רשמתי לו: ‘אתה גיבור, אנחנו נעבור את זה – אתה חזק”, המשיכה לשחזר ושיתפה בתגובה שלו:  ‘את לא מבינה כמה לא לחצתי ככה על ההדק כל השירות שלי, מחר אני אראה אותך אני יוצא ללוויה בבוקר של החייל שלי ואז אגיע לפני הכניסה הקרקעית, כי אז לא אצא כבר’. הבן אדם עשה לי לייקים לסטורי ושלח הודעות יותר ממה שאני בטלפון – זה מאוד מוזר”.

“הגבר הראשון בחיים שאמרתי עליו אני רוצה שהוא יהיה בעלי”

משה לוי היה הגבר הראשון שיעל (שם בדוי) הרגישה שאיתו היא רוצה לבלות את שארית חייה. כארבע שנים עברו מאז, אבל התחושות לא חלפו. “זה תמיד יישאר פצע, שינה אותי לגמרי”, סיפרה על האדם אשר הכירה באפליקציית היכרויות, אבל בסיפור שלה – הוא לא היה מטפל בהלומי קרב, אלא איש עסקים מצליח ששב לאחרונה מארצות הברית כדי למצוא את האחת איתה יקים בית בישראל.

“הוא בן אדם מפנק, אינטליגנט, כל הדברים שאישה שמחפשת בן זוג רוצה לשמוע. הוא רצה חתונה, שני ילדים – להשתקע פה בארץ”, היא סיפרה ושחזרה את רצף האירועים מאז הדייט הראשון, “נפגשנו כל יום במשך שבוע וחצי-שבועיים ופתאום הוא נעלם. אחרי כיומיים שלח לי הודעה: ‘אני ממש מצטער, אשפזו את אמא שלי – גילו לה סרטן והמצב מאוד קשה. אבא שלי נפטר מזמן ואין מי שיטפל בה”.

בשל הקרבה הפיזית לבית החולים, לוי עבר לגור בדירתה של יעל ואז התברר כי הוא מתקשה לסגור את החודש. “אז זה התחיל: ‘אני צריך כסף לאוטובוס, לאוכל’, הוא היה מגיע לעבודה שלי לקחת את כרטיס האשראי שלי כדי למשוך כסף מהכספומט. כל פעם שעלה בי החשד הוא השתיק אותו בצורה הכי מדויקת שהוא היה יכול. לא יכולתי בשום זווית שלו לראות שהוא משקר, הוא עשה כאילו הוא מדבר עם הבנק לידי”.

שיחות שבהן מדברים לכאורה על כסף שמתעכב.
“כן. הכסף שלו נמצא בארה”ב ובגלל שהיו צריכים להעביר את זה לחשבון שהוא פתח בארץ לקח לזה הרבה זמן להגיע”.

כמה כסף העברת לו?
“במצטבר 34 אלף שקלים”.

מערכת היחסים התקדמה?
“היינו ביחד שמונה חודשים, הוא הכיר את המשפחה שלי, אמא שלי אמרה לי: ‘משהו פה נראה לי מסריח’. אז זה התחיל לבוא גם מאבי ומאחותי שביקשה לעקוב אחריו. בשער של איכילוב חיכה בעלה של אחותי שתיאר שהוא הגיע לשער, הסתובב לראות אם נסעתי – ועשה אחורה פנה. הוא התחיל לעקוב אחריו וראה אותו נכנס לבניין דירות, אחותי התקשרה אלי וסיפרה לי את זה. אמרתי לה שאין סיכוי, שהיא עובדת עליי. אבא שלי התקשר אליי באותו הרגע ואמר: ‘את נועלת את הדלת ואת באה לישון פה’, אמרתי להם הם ממציאים, שאין סיכוי, הוא כל כך הצליח לבנות בי אמון שאפילו כששמו לי את זה מול הפנים לא יכולתי לקבל את זה”.

“יום למחרת אבא שלי בא עם חוקר פרטי”, היא המשיכה, “הוא אמר לי: ‘אמא שלו לא מאושפזת בבית חולים, היא בבית ואין לו שום עסק – הוא עושה את זה כבר הרבה שנים. נשכבתי על הספה והתחלתי לבכות ולקלל את עצמי. את נכנסת לדיכאון, נקברת בבית ומאשימה את עצמך. היו לי המון פחדים: הוא יודע את הכתובת של העבודה, של הדירה, מכיר הכל”.

יעל פרסמה את הסיפור שלה בפייסבוק, שם התגלה לה כי היא לא הבחורה היחידה. “מהרגע שפרסמתי, הכרתי ארבע בנות – עם כולן דיברתי בטלפון, השווינו נתונים”, סיפרה, “הבן אדם הזה עושה את זה מ-2015 וגיליתי גם את הבחורה שהוא ‘מיקבל’ ביחד איתי – בזמן שהוא היה בבית חולים הוא היה אצל מישהי אחרת”.

הן התלוננו במשטרה גם?
“כן”.

משהו נעשה?
“שום דבר”.

לאחר שאתגר סיפר ליעל כיצד לוי הציג את עצמו לנשים בתקופה האחרונה אמרה בדמעות: “למה לא לוקחים את הבן  אדם הזה כדי שיפסיק לפגוע באנשים? כמה עוד אנשים צריכים להיפגע? כמה רוע יש בבן אדם אחד?”.

משה לוי (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)

צילום:
מתוך “המתחזים”, קשת 12


עם המידע החדש מערכת “המתחזים” חזרה לניצן עצמי – אשר לוי חי על חשבונה במהלך המלחמה. באותה נקודה הושמעה הקלטה בה אישה שנפלה לכאורה קורבן למעשיו סיפרה על מה שעברה. “נשביתי בקסמיו די מהר, תוך שלושה חודשים הוא הציע לי להתחתן איתו, סגרנו אולם. נתנו צ’קים לאולם, זה היה הכי רציני שיש. כשהבנתי שהבן אדם נוכל חטפתי את הכאפה של החיים – זה מטלטל”.

אני מניח שאלו לא התשובות שרצית לשמוע.
“לא. קיוויתי שאולי משהו היה נכון”.

יש לך עדיין רגשות כלפיו?
“יש, אבל הם עדיין לא אמיתיים. זה לא אליו, אלא לדמות שהוא המציא לי”.

מתי הוא שלח לך הודעה בפעם האחרונה?
“עכשיו הוא שלח לי הודעה שהוא רוצה להיפגש – כתב ‘בואי נעשה שיחת וידאו'”.

השניים החלו לנהל שיחת וידאו בפני המצלמות. “כל מה שאמרת היה שקר ואתה יודע את זה”, אמרה עצמי ואילו לוי הגיב: “את יכולה להראות לי את החדר בבקשה? אני אעשה איתך סגירת מעגל כמו שרצית. לא באתי לריב, באתי לקחת אחריות”. “אחריות על זה ששיקרת לי? על זה ששיקרת שהיית בבארי? על הטיסה? על ידין? על ‘עובדה’?”, אמרה.

לוי התעקש שעצמי תראה לו שהיא לבדה בחדר: “מותר לי להיות פרנואיד, לא עשיתי דברים טובים, אם זה במודע או לא, אם התכוונתי או לא. למה את לא רוצה להראות לי את החדר? תגידי את האמת”. “שיקרת לי, נכנסת לבית שלי, ללב שלי עם שקרים. אתה ניצלת אותי”, אמרה עצמי. “את חושבת שאני בן שחושב בלילה איך אני מרמה אותך או אותה? זה לא כך, ממש לא כך, אבל אני לא עושה שיחת וידאו יותר, את עכשיו החלטת להתעלל בי, אני מבין הכל”, הגיב לוי.

משה לוי  (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)

משה לוי בעת העימות הטלפוני עם ניצן עצמי | צילום:
מתוך “המתחזים”, קשת 12


לאחר חילופי דברים השיחה הסתיימה – ועצמי נותרה עם תחושות קשות. “הוא ממשיך לעשות מניפולציות, זה לא נגמר”, אמרה, “לא עושים דברים כאלה, הוא גם לא מתבייש בזה בכלל – אין בו שום בושה על מה שהוא עשה”. למעשה, כבר למעלה מעשור שמצטברות תלונות מנשים שונות על משה לוי, בכל פעם הוא לובש דמות אחרת, לעיתים מצליח לעקוץ את קורבנותיו, לעיתים המשטרה בודקת את העניין – אבל דבר לא קורה.

  

תגובת משפחתו של משה לוי: בכל האמפטיה, ההתחשבות וההבנה לתחושות מי מן החשות אי נוחות, מדובר באדם הלוקה בנפשו ואין דבר שנעשה מתוך מניע לרווח כלשהו, לא כספי ולא מיני.

אין כל גוון פלילי בנטען משנעשה ללא מודעות או שליטה מכוונת.


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *