מי יוביל? הרכז הבא של נבחרת ישראל

נבחרת ישראל בכדורסל תתחיל היום (רביעי) קמפיין נוסף, מול פורטוגל ואחרי זה מול סלובניה, לקראת אליפות אירופה בכדורסל 2025. הנבחרת של אריאל בית הלחמי אמורה לעלות לאליפות אירופה ותנסה להגיע לשמינית גמר ראשונה מאז 2015.

באליפות אירופה הבאה, בשונה מחלון המוקדמות הנוכחי, יהיו שחקני NBA. הנבחרת תהיה הנבחרת של דני אבדיה, שיהיה אז בן 26 ובשיאו, ואחת השאלות המעניינות היא מי יהיה הרכז הפותח לידו. ים מדר כמובן המועמד המוביל, אך יש לא מעט אפשרויות לאחר החלונות האחרונים. דני יהיה במרכז של הנבחרת, אבל עדיין יהיה מנהל משחק נוסף לצידו, בדומה למובילי הכדור ששיחקו לצד לברון ג’יימס בשנים היפות בקליבלנד ובמיאמי. גם אם הוא “ירכז” בפועל, יהיה שחקן נוסף שיפתח בעמדה מספר 1. הסיכוי שזה יהיה אבדיה עצמו קלוש, אבל הרכב שיכול לעבוד במשחקים מסוימים. גם אם אבדיה ישמש כמעין סטרץ’ 4 או סטרץ’ 5 וינהל את המשחק בפועל. 

ביורובאסקט הקודם זה היה גל מקל, שמאז פרש מכדורסל, בעוד מדר שיחק 7, 24, 21 ו-34 דקות במשחקים השונים באליפות. האליפות הזאת תהיה שונה ועם מאמן אחר, כשמשחקי ההכנה אמנם בלי אבדיה אבל סימן מעניין להמשך.

המועמד המוביל: ים מדר
מדר אולי השחקן הטוב ביותר ברשימה. הוא משחק העונה 14:45 דקות למשחק ביורוליג בפנרבחצ`ה וקולע 5 נקודות עם 1.9 אסיסטים למשחק בליגה השנייה בטיבה באירופה. הוא מחזיק במערכת יחסים טובה מאוד עם אבדיה, חרף חוסר ההצלחה היחסי באליפות אירופה הקרובה.

“אבדי-ים”, הכינוי שניסו להדביק להם לפני האליפות, טרם תפס אך קשה להכחיש את הכימיה בין השניים, גם במהלך היורובאסקט וגם בזכייה באליפות אירופה לנבחרות עתודה ב-2019 אצל בית הלחמי. יכול להיות שמדר יהיה ה-running mate המושלם של דני, כמי שמתאים בסגנון המשחק המהיר.

עד 2025 מדר יכול עוד למצוא את עצמו ב-NBA, בעיקר כתלות במצב תקרת השכר הבעייתי של בוסטון סלטיקס ופחות בביצועיו בפנרבחצ`ה. הוא ממעט לשחק בקבוצה מאז מינוי שאראס אבל בעל תקרה גבוהה ויהיה בן 25 באליפות, כמו אבדיה. הכימיה שקיימת כבר עכשיו, ולא מובנת מאליו בהתחשב בזה שהנבחרת תרוץ במוקדמות בלי אבדיה, יכולה להיות האקס פקטור שיכריע.

צובר ניסיון: נועם יעקב
יעקב, רק בן 19, זומן לסגל ויכול לקבל תפקיד משמעותי בהתחשב באי-הגעתו של תמיר בלאט. לאחרונה הוא רשם משחק מצוין מול באסקוניה, עם 11 נקודות ב-23 דקות ו-5 מ-6 מהעונשין, והחלון הקרוב יכול להיות ההזדמנות שלו להוביל את הנבחרת.

ראינו אותו מצטיין באליפות אירופה לנבחרות עתודה, ועד 2025 הוא ימשיך לשחק כדורסל בוגרים ויגיע פיזי ובשל יותר. הכימיה עם דני וולף, מי שייתכן וימצא את עצמו גם בנבחרת, יכולה להיות משמעותית במיוחד. היכולת שלו לסחוט עונשין, לנהל משחק וכרכז שלם מראה פוטנציאל כבר עכשיו ויכולה להיות כזאת בעתיד.

יעקב הספיק לקלוע 18 נקודות עם 7 ריב` ו-7 אס` בניצחון על סלובניה במשחק לפרוטוקול בפברואר, ומתעלה במדים הלאומיים – יכולת לא מובנת מאליה במקרה של הכדורסל הישראלי. תוסיפו לזה את העונה בווילרבאן, כשבשאיפה בשנה הבאה הוא יקבל יותר קרדיט, והוא יכול להיות המועמד המתאים ביותר.

בעל בית: תמיר בלאט
בלאט יגיע ליורובאסקט הבא בגיל 28, מבוגר ממדר ולמעשה כאחד הווטרנים של הנבחרת. הוא רושם עונה טובה יותר ממדר השנה עם 7.2 נקודות, 4.8 אסיסטים ו-1.9 איבודים בלבד למשחק ביורוליג, מה שמראה שהוא רכז מוכח ביורוליג כבר עכשיו וככזה יהיה בעל תפקיד חשוב בנבחרת.

בלאט יכול להיות על המגרש בדקות בהן אבדיה נח, ואולי מנהל המשחק הטוב ביותר שיש לנבחרת ישראל להציע. הוא מוסר טוב יותר ממדר ובטווח הארוך יכול להתאים, אבל הוא מחוץ לסגל נבחרת ישראל בחלון הקרוב. ההזדמנויות, אם יהיו, יגיעו בהמשך. למרות זאת, מצב בו הוא לא מגיע לחלונות המוקדמות יקטין מאוד את הסיכוי שלו להיות מוביל הכדור המרכזי. 

הוויילד קארד: בן שרף
נכון, רק בן 17, אבל עושה התקדמות מהירה בבוגרים וכבר עכשיו השתלט על משחקים. יכול להיות שנראה את שרף ממשיך להתפתח מול בוגרים בצורה מטאורית, מה שיהפוך אותו לשם מעניין במיוחד ב-2017.

מדר ובלאט הם שחקני ההווה, אבל שרף (ויעקב) ברמה מסוימת הם שחקני העתיד. בגובה 1.97 מ` ועם צעד ראשון טוב הוא מספק אתלטיות מרשימה שיכולה להפוך אותו לשילוב מעניין לצד אבדיה ולקצב גבוה במיוחד.

מעבר לארבעתם, אגב, יש אפשרויות מעניינות נוספות מיפתח זיו, דרך בר טימור ועד ניב משגב ואולי אפילו רועי הובר ואיתי מושקוביץ`. התחרות על תפקידי הרכז בסגל לאליפות אירופה הקרובה תהיה מעניינת מעבר לרכז הפותח, מה שישאיר לאריאל בית הלחמי לא מעט אפשרויות.

ענו על הסקר >>>

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *