משפחת ביבס פונה לתקשורת העולמית: “תעזרו להחזיר אותם”יממה אחרי שדובר צה”ל פרסם את התיעוד הקצר שבו נראים שירי ביבס, ובניה אריאל וכפיר הקטן בח’אן יונס ביום חטיפתם, בני משפחתם מתייצבים שוב בחזית ההסברה הבין-לאומית: הם מזכירים שיקיריהם עדיין ברצועת עזה – אך יותר מארבעה חודשים אחרי, התסכול מהמצב והזמן שחלף, נותנים היטב את אותותיהם.

בדקות שלפני האירוע התקשורתי נפגשנו עם יפעת, בת הדודה של שירי, בביתה. תיאומים אחרונים היו מול קרובי המשפחה עפרי ואילון שיצאו גם הם לתקשורת, ויחד הם חידדו את המסרים לעולם שבו סולידריות ואמפתיה התחלפו בסוגיות מורכבות ובשאלות פוליטיות לא פשוטות. 


תיעוד של משפחת ביבס מהשבי

תיעוד של משפחת ביבס מהשבי

שירי ביבס נחטפת מביתה עם ילדיה אריאל וכפיר ביבס

שירי ביבס נחטפת מביתה עם ילדיה אריאל וכפיר ביבס

 

“כשראינו את הסרטונים האלה, זה ממש קרע לנו את הלב”, סיפרה עופרי ביבס-לוי, אחותו של ירדן שחטוף בעזה. “הסכמנו לפרסם את הסרטון הזה כדי שהעולם לא יוכל לשכוח, לא יוכל להתעלם”. יפעת זיילר, בת דודה של שירי ביבס, הוסיפה: “24 שעות נוראיות עברו עלינו, וארבעת החודשים האחרונים גבו מחיר”.

“הם רואים את מה שקורה בעזה דרך עיניים אחרות. אין להם שום מעורבות רגשית כלפינו או חובה כלפינו”, הדגישה יפעת. “אנחנו חייבים להמשיך ולהדהד את הסיפור, את הפשע נגד האנושות שקרה לנו”.

אילון קשת, בן דודו של ירדן ביבס, אמר בשיחה עם התקשורת הזרה: “חמאס, אני מצטער, הם פשוט טרוריסטים מזו***, הם לא שפויים. ובאמת, אני מוצא את עצמי מתעצבן יותר ויותר ככל שהזמן עובר – כי אנחנו לא רוצים לקבור שלושה דורות של אותה המשפחה”.

בעוד משפחת ביבס מנסה למקד את המסר בהשבת יקיריה, בעולם לא מקילים עליה. מטענות לקמפיין פוליטי נגד משפחות החטופים ועד להחלטה של ראש הממשלה שלא לשלוח משלחת לקהיר בשבוע שעבר, בני משפחת ביבס נדרשים לתשובות.

שירי וירדן ביבס, והילדים כפיר ואריאל (צילום: עובדה)

שירי וירדן ביבס, והילדים כפיר ואריאל | צילום:
עובדה


בריאיון לרשת CBS אמר אילון: “קשה מאוד לשמוע שאנשים חושבים שהמאבק שלנו הוא פוליטי באיזושהי צורה, זה משגע אותי. אנחנו כל הזמן נלחמים, לא רק על החיים שלהם, אלא גם על הזכות שלנו לדבר על זה. אנחנו רק רוצים את המשפחה שלנו בחיים ובחזרה בבית”.

בתקשורת הזרה סיפרו לאחר התיעוד: “כפיר התינוק היה בן תשעה חודשים בזמנו, החטוף הצעיר ביותר שנלקח עם אחיו אריאל בן הארבע”. בעולם, בדיוק כמו כאן, ציפו ששני הילדים הג’ינג’ים ואימם ישוחררו בעסקה הקודמת. לא רק שזה לא קרה, דיווחים על מצבם, לצד אמירתו של דובר צה”ל אמש, הגבירו את החשש לגורלם.

“אני בהיריון, הם אפילו לא יודעים שאני בהיריון”, סיפרה עופרי, אחותו של ירדן. “המשאלה שלי היא שהם יזכו לפגוש את הבן שלי”. יפעת חזרה ואמרה: “אני דואגת מאוד לבת הדודה שלי. מעולם לא קיבלנו שום סימן חיים. אנחנו יודעים שהם לא קיבלו את התרופות. אני נואשת. אני מבקשת את עזרתכם”.

למרות המאמצים הרבים של המשפחה להשאיר את הנושא בראש סדר היום התקשורתי, הסיקור הפעם מצומצם – אך לקראת סיום מסיבת העיתונאים, התרחש רגע יוצא דופן. עיתונאית בריטית ויתרה על שאלה, וביקשה לנצל את הבימה ולהעביר מסר של תמיכה למשפחת ביבס. “כל מי שדיברתי איתו באנגליה כשהייתי שם היה פשוט מזועזע”, אמרה נטליה בלנפורד, כתבת הדיילי מייל הבריטית, “ואני רק רוצה שתדעו שאתם לא לבד בזוועה הזאת”.

הערב, לאחר הסערה שהתעוררה בעקבות דבריו של השר סמוטריץ’ כי החזרת החטופים היא לא הדבר החשוב ביותר, אוריה יחבס, בת דודה של ירדן ביבס, הגיבה: “החזרת החטופים זה הדבר הכי חשוב, אי אפשר לקום במדינת ישראל ושניחטף מהבתים שלנו עם פיג’מות והמדינה לא תחזיר אותנו”. בכנס מקצועי של העמותה למען הילד בגיל הרך וקרן רש”י, שהתקיים באוניברסיטת תל אביב, הוסיפה: “זה לא יעלה על הדעת, את זה אני אומרת לך סמוטריץ'”.


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *