צה”ל תקף בעומק לבנון בתגובה להפלת כלי טיס לא מאוישיום קרב בצפון: צה”ל תקף בעומק שטח לבנון, התקיפה הרחוקה ביותר מהגבול מתחילת המלחמה, בתגובה להפלת כלי טיס לא מאויש מוקדם יותר, מאש נ”מ של המחבלים בלבנון. כתוצאה מהתקיפות מדווחים על לבנונים על הרוגים כתוצאה מתקיפת רכב, ועל טיסות נרחבות של מטוסי צה”ל בשמי לבנון.

מתחקיר ראשוני שבוצע בעקבות האזעקות שנשמעו הבוקר בעמק יזרעאל, הגורם לכך הוא מיירט ששוגר לעבר אחד הטילים שנורה לעבר כלי הטיס בלבנון, ולא חלילה בירי לעומק העורף הישראלי כפי שניתן היה לחשוב בתחילה. כלי הטיס לא היה מאויש מן הסתם ואין נפגעים לצה”ל באירוע.


מאותו התחקיר הראשוני, עולה כי חיזבאללה שיגר טיל נ”מ לעבר מטוס ללא טייס מסוג “זיק” של חיל האוויר, שטס בשמי לבנון. עם זיהוי השיגור של טיל הנ”מ בשטח לבנון, שוגר מיירט מסוללת טילי ההגנה האווירית “קלע דוד”, שיגור שהפעיל את האזעקות בצפון.

עוד עולה מהתחקיר שטיל הנ”מ שחיזבאללה שיגר יורט. אולם בסופו של דבר כלי הטיס נפל, ככל הנראה כתוצאה משיגור טיל נ”מ נוסף. אולם בצבא לא שוללים שנפל כתוצאה מסיבה אחרת, כמו טעות אנוש של מפעילי כלי הטיס באירוע או תקלה טכנית.

“לוחמי ההגנה האווירית יירטו הבוקר באמצעות מערכת “קלע דוד” טיל קרקע-אוויר שוגר לעבר כלי טיס של חיל האוויר שפעל בשמי לבנון”, נמסר בהודעת דובר צה”ל בנושא. “התרעה על ירי רקטות וטילים הופעלה במרחב אלון תבור בעקבות שיגור המיירט, אין נפגעים. לאחר זמן קצר, שוגר טיל נוסף לעבר הכלי ופגע בו. כתוצאה מכך נפל הכלי בשטח לבנון”.

סמוך לשעה 11:35 נמסר מצה”ל כי הצבא תוקף בעומק לבנון מטרות של חיזבאללה. בלבנון מדווחים כי התקיפות בוצעו באזור בעל בק, עמוק בתוך שטח המדינה והטווח הרחוק ביותר מהגבול בו צה”ל תקף שם במלחמה הנוכחית.

בשעה 13:20 בצהריים הודיע צה”ל כ תקף באמצעות מטוסי קרב, מתחמים של מערך ההגנה האווירית של ארגון חיזבאללה ב-בקאע, בתגובה לשיגור טילי קרקע-אוויר לעבר כלי הטיס מסוג ‘זיק’, שנפל מוקדם יותר היום. עוד הוסיף צה”ל כי “ימשיך להגן על מדינת ישראל ולפעול בשמי לבנון כנגד ארגון הטרור חיזבאללה”.

מאז שחיזבאללה הצטרף למערכה שבה חמאס פתח, עם מתקפת הטרור של 7 באוקטובר, ישנה לחימה אווירית משמעותית בלבנון. למעשה חיזבאללה ספגו שינוי אסטרטגי משמעותי לרעתם. זאת אחרי שישראל הסירה את כל מגבלות הטיסה שהיו לפני המלחמה, ומטוסי חיל האוויר חזרו לטוס ולתקוף באופן כמעט חופשי בלבנון. חיזבאללה מנסה ליירט את כלי הטיס של חיל האוויר עם מערכות נ”מ שהוברחו לשטח לבנון מסוריה, לרוב ללא הצלחה.

בעבר כבר היו מקרים שבהם טילי נ”מ שוגרו לעבר כטב”מים וכלי טיס אחרים של חיל האוויר. אולם אלה לא פגעו או שיורטו על ידי מערך ההגנה האווירית, שמסייע בחיפוי על מטוסי חיל האוויר. הפעם חיזבאללה הצליח להביא להפלה של כטב”מ זיק, והדבר מתוחקר על ידי חיל האוויר כדי להפיק לקחים ולהמשיך במשימות, למרות הסיכון.


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *