תיעוד: רגע החטיפה של ירדן ביבס לרצועת עזהעל אופנוע, מבוהל ומוקף מחבלים פלסטינים: תיעוד חדש מ-7 באוקטובר חושף את החטיפה של ירדן ביבס לרצועת עזה. ביבס, תושב ניר עוז, נחטף בנפרד ממשפחתו – שירי ושני ילדיהם אריאל וכפיר. את הסרטון הקשה פרסמנו הערב (רביעי) ב”המהדורה המרכזית” באישור המשפחה.

בסרטון נראה ירדן נלקח על אופנוע בשטח פתוח בדרך לרצועת עזה. מלפניו ומאחוריו החוטפים חמושים בנשק, ומסביבם קבוצה של פלסטינים. אחד החוטפים, שישב מאחוריו, כרך את ידו סביב צווארו. פלסטיני אחר משך באוזנו ובזקנו ואחד נוסף הכה אותו. ירדן נראה חרד וחסר אונים.

בהמשך התיעוד נראה ביבס מגואל בדם. ההמון במקום המשיך להכות אותו והפלסטינים צילמו אותו והצטלמו איתו. בנוסף, בסרטון נראה פלסטיני עם מצלמה מקצועית שמתעדת מקרוב את החטיפה. 

תיעוד חטיפתו של ירדן ביבס

תיעוד חטיפתו של ירדן ביבס

תיעוד חטיפתו של ירדן ביבס

תיעוד חטיפתו של ירדן ביבס

תיעוד חטיפתו של ירדן ביבס

תיעוד חטיפתו של ירדן ביבס

תיעוד חטיפתו של ירדן ביבס

תיעוד חטיפתו של ירדן ביבס

תיעוד חטיפתו של ירדן ביבס

תיעוד חטיפתו של ירדן ביבס

“חיים בפחד יום-יומי”

“ראינו את הסרטון פחות או יותר לפני שבוע”, סיפרה הערב עפרי ביבס, אחותו של ירדן, לחדשות 12. “זה היה מאוד קשה לראות את התמונות, בעיקר את הסרטון השני שבו רואים איך מכים את ירדן בראשו במה שנראה כמו בלוקים, אבנים. כבר חצי שנה שכל תיעוד של שירי, אריאל וכפיר כל תיעוד שאני ‘זוכה’ לראות אותם, כי אני לא רואה או מדברת איתם בחצי השנה האחרונה – אלה תיעודים שהכול בהם זה פחד בעיניים, סבל וסכנה לחייהם, ואני יודעת שאני צריכה להמשיך עם הידיעה שהאנשים שעושים להם את הדברים האלו הם אלה שמחזיקים בהם היום ולהמשיך ולחיות את הידיעה שהם בסכנת חיים יום-יומית”.

“פחות מעניין אותי מה חמאס אומר או לא אומר. מי שאחראי להחזיר את המשפחות זה הממשלה שלנו”, הוסיפה. “הם האחראים לסיים את המחדל הזה שהתחיל ב-7 באוקטובר והם צריכים לעשות כל מה שאפשר. אני לא חושבת שעושים כל מה שאפשר, עברנו חצי שנה והם לא פה. אנחנו שומעים כל הזמן הזדמנויות שהתפספסו. כל מה שקורה בשבוע האחרון, הסיבה שהסכמנו לחשוף את הסרטון, זו חשיפה לא פשוטה בשבילי ובשביל המשפחה – זו החלטה לא פשוטה בשבילי שאני חושפת ככה את ירדן כשאני לא יכולה לשאול אותו אם זה בסדר, הסיבה היא שהתחושה היא שאנחנו מתרגלים. אנחנו עוברים לליל הסדר, ולחופשות ולאיראן ואני חושבת – לא רק בתור משפחה, אלא כאזרחית – אני חושבת שיש חוסר אחריות על פתיחת חזית חדשה במלחמה כשלא ברור איך מסיימים את הזירה בעזה”.

לדבריה, למשפחות לא הגיע מידע חדש על מצב יקיריהן חודשים ארוכים: “אנחנו לא יודעים כלום. בעצם לגבי שירי והילדים אין לנו אות חיים מאז 7 באוקטובר פרט לסרטונים באותו היום. אות החיים מירדן התקבל ב-30 בנובמבר, מאז אנחנו לא יודעים כלום כמו רוב משפחות החטופים שלא יודעת אם יקיריהן חיים או מתים. אנחנו כל יום חיים בפחד מלקבל את הבשורה שהם לא בין החיים כמו שקרה לפני פחות משבועיים עם אלעד קציר ז”ל. אנחנו חיים בפחד שאנחנו נהיה המשפחה הבאה שידפקו לה על הדלת. זה משא שמאוד קשה לשאת”.

194 ימים בשבי חמאס

המשפחה צפתה לראשונה בתיעוד בימים האחרונים, וכעת לא ברור מה מצבו הרפואי של ירדן. אות החיים האחרון ממנו התקבל לפני חמישה חודשים וכעת לא ברור גם מצבם הרפואי גם של שאר בני המשפחה. “אנחנו מודאגות שזה לא נמצא בראש סדר העדיפויות”, אמרו לנו הערב בני משפחתו של ירדן ומשפחות חטופים נוספות. “הקבינט הביטחוני עסוק במלחמה באיראן ובצפון”. המשפחות מתכווננות להחריף את המאבק על מנת להפעיל לחץ על כלל הגורמים.

משפחת ביבס, ההורים ירדן ושירי והילדים הקטנים אריאל וכפיר, נחטפו מביתם ב-7 באוקטובר – ומוחזקים עד היום, כבר 194 ימים, ברצועת עזה. בהתחלה לקחו החוטפים רק את ירדן, שקיווה שהם לא יפגעו בשירי והילדים. “ירדן לא ידע, הוא רצה להאמין שהם לא נפלו בשבי והוא חשב עליהם המון”, שחזרה נילי מרגלית, ששוחררה מהשבי. נילי תיארה כי החוטפים ניצלו את מצבו של ירדן, ותיעדו אותו אחרי שסיפרו לו כי ילדיו ואשתו נחטפו ונפגעו. “הם אמרו לו מה להגיד, הם אמרו לו שנתניהו לא מוכן לשחרר את הגופות”.

ירדן וכפיר ביבס (צילום: עובדה)

“הוא לא ידע, קיווה שהם לא נפלו בשבי”, ירדן וכפיר ביבס | צילום:
עובדה


“הם נחטפו בתופת לא אנושית”

בחודש פברואר האחרון הפיץ צה”ל סרטון של שירי והילדים שאותר ברצועת עזה מהיום הראשון ללחימה. “אנחנו חוששים ודואגים מאוד למצבם של שירי והילדים”, אמר דובר צה”ל תת-אלוף דניאל הגרי. “לא ננוח ולא נשקוט עד שנחזיר אותם הביתה”.

“הסרטונים האלה קורעים את ליבנו”, נמסר ממשפחת ביבס אחרי פרסום התיעודים מהרצועה לפני כחודשיים. “לראות את שירי, ירדן, אריאל וכפיר שנחטפו מביתם בניר עוז בתופת הזו זה בלתי נסבל ולא אנושי. לחטוף ילדים זהו פשע נגד האנושות ופשע מלחמה. אריאל וכפיר הם קורבנות של רוע מפלצתי”.

תיעוד של משפחת ביבס מהשבי

תיעוד של משפחת ביבס מהשבי

הפגנה למען שחרור החטופים בתל אביב (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

“המשפחה שלנו הפכה לבני ערובה”, עצרת לשחרור החטופים בתל אביב. ארכיון | צילום:
מרים אלסטר, פלאש 90


הם הוסיפו: “המשפחה שלנו הפכה כולה לבני ערובה ביחד עם כל החטופים. אנחנו קוראים קריאה נואשת לכל מקבלי ההחלטות בארץ ובעולם הנוגעים במשא ומתן: תחזירו אותם הביתה עכשיו. תבהירו לחמאס שחטיפת ילדים זה מחוץ למשחק. תשימו את הילדים האלה כתנאי ראשון בכל עסקה. אנחנו מבקשים להודות לציבור בישראל וברחבי העולם שתומך בנו ומבקשים להמשיך במאבק לחזרתם הביתה”.


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *