N12 – מנהיג המחאה משה רדמן והתרומות למפגינה שנפצעהמשה רדמן הוא אחד האנשים המזוהים ביותר עם המחאה נגד הממשלה. לפני 9 חודשים, הוא פתח קופת פייבוקס וגייס יותר מ-100 אלף שקלים עבור ל’, מפגינה שנפצעה. אלא שעשרות אלפי שקלים מהכסף שגויס – הועברו לקופת חברה פרטית שבבעלותו. בתחקיר ששודר הערב (חמישי) ב”מהדורה המרכזית” ל’ סיפרה: “כבר לא רואים מי שילם או מי משך את הכסף. אנשים שואלים: ‘הכסף הגיע ליעד שלו?'” 

רדמן, שכלל לא מכיר את ל’, לא שאל אותה אם היא צריכה כסף וכמה. הוא גם לא עדכן אותה שפתח קופה. והכסף – נכנס לפייבוקס שלו, לא שלה. ל’ סיפרה לחדשות 12: “מביאים לי את מספר הטלפון שלו והוא אומר לי: ‘אני אדאג להעביר לך 15 אלף שקלים'”. לדבריה, היא בקשה ממנו לציין שהתקבלו 15 אלף שקלים ושהיתרה לא קשורה אליה ולא באחריותה.


ל', פעילת מחאה שנפצעה בהפגנה (צילום: חדשות 12)

ל’, פעילת מחאה שנפצעה בהפגנה | צילום:
חדשות 12


“אנשים שם שואלים: ‘הכסף הגיע ליעד שלו?'”

קצת יותר מ-100,000 שקלים נאספו, רק 15,000 מתוכם הועברו לל’. למרות זאת, ההסבר למטרת התרומה בקופת הפייבוקס לא השתנה, עד היום. הציבור ממשיך לתרום בשבילה לקופה שהפכה על ידו לפני כמה חודשים, באופן חריג, לאנונימית לגמרי. “כבר לא רואים מי שילם או מי משך את הכסף”, ציינה ל’. “אנשים שם שואלים: ‘הכסף הגיע ליעד שלו?'”

קבוצת התרומות שהוקמה למען ל' (צילום: חדשות 12)

קבוצת התרומות שהקים רדמן | צילום:
חדשות 12


קבוצת התרומות שהוקמה למען ל' (צילום: חדשות 12)

הציבור ממשיך לתרום לקופה שהפכה, באופן חריג, לאנונימית לגמרי | צילום:
חדשות 12


רדמן גם הבטיח לל’ שהכסף שממשיך להצטבר בקופה יועבר לפצועים נוספים. תשעה חודשים חלפו מאז ופצועים נוספים לא קיבלו כסף מהקופה. בשיחה עם ל’ רדמן טען: “העברנו גם לירדן מן והעברנו להוא עם העין”.

בדיקת חדשות 12 העלתה כי “ההוא עם העין”, הטייס אודי אורי, לא קיבל שקל מקופת ההתרמה, גם לא אף פצוע עין אחר. וירדן מן, מי שהוגש נגדה כתב אישום שנוי במחלוקת באשמת תקיפת השרה עידית סילמן – רדמן תרם לה אלף שקלים, בשמו, מחשבונו הפרטי, ולא מהקופה של ל’.

אל"מ אודי אורי, נפצע בעינו ממכת"זית (צילום: חדשות 12)

אודי אורי שנפצע בעינו ממכת”זית | צילום:
חדשות 12


ירדן מן, החשודה בתקיפת השרה סילמן (צילום: לפי סעיף 27 א')

ירדן מן, ארכיון | צילום:
לפי סעיף 27 א’


“כל ההודעות האלה נותרות ללא מענה”

ל’ ממשיכה גם היום לעבור טיפולי פיזיותרפיה. הכיסוי מהקופה הסתיים ולפני כמה שבועות פנתה לרדמן, שאלה אם נותרו בשביל הטיפולים שלה 5,000 שקלים בקופה, זו שעדיין נושאת את שמה. את ההודעה הראשונה היא שלה לו ב-11 במרץ: “היי, אני צריכה את עזרתך”. יומיים לאחר מכן שלחה הודעה נוספת: “היי, מקפיצה לך שוב לתזכורת”. ב-14 במרץ כתבה לו: “היי, אני אשמח ממש לעזרה בנושא. סליחה אם אני חופרת אבל זה מהותי”. וב-17 במרץ היא שלחה לו פעם נוספת: “היי, בוקר טוב, אשמח לעזרתך”. ל’ הדגישה כי “כל ההודעות האלה נותרות ללא מענה”

ההודעות ששלחה ל' למשה רדמן (צילום: חדשות 12)

ההודעות ששלחה ל’ למשה רדמן | צילום:
חדשות 12


אז איפה הכסף? תחקיר חדשות 12 מעלה שכך פעל רדמן

  • כדי לעקוף את מגבלות פייבוקס הוא פונה לחמישה חברים שונים ומבקש להעביר את הכסף לקופות פייבוקס שלהם.
  • כך יוצאים מהקופה 84,000 שקלים.
  • הכסף הזה מועבר לחשבון הבנק הפרטי של רדמן, בלי שאיש יודע על כך.
  • כעבור תקופה קצרה הוא מעביר 54,000 שקלים מכספי התרומות לחברה פרטית שהוא עצמו הקים כמה חודשים לפני כן.
  • מאז הכסף יושב בקופת החברה שלו.

עו”ד גונן יצחק, פעיל מחאה בולט נגד הממשלה, הבהיר כי “אנחנו נמצאים במחאה הזו קודם כול משום שאנחנו קוראים להתנהלות תקינה וישרה ולשקיפות, והמקרה הזה לא מראה לצערי שום דבר מהדברים האלה”. לדבריו, “רדמן עשה פאול רציני מאוד”.

משה רדמן (צילום: גילי יערי, פלאש 90)

משה רדמן, ארכיון | צילום:
גילי יערי, פלאש 90


על ההתנהלות הכספית שלו רדמן אמר: “אמרנו מראש שגויס יותר כסף והוא יגויס לפצועים הבאים”. כנשאל איך מקצים את הסכום ומי מחליט, השיב: “חלק אנחנו שילמנו לאנשי מקצוע, חלק העברנו לה, בעצם למה שהיא ביקשה”. לדבריו הכסף לא נכנס לחשבונו, אלא לחשבון פייבוקס: “אף אחד לא משך את זה מהפייבוקס”.

את הכסף רדמן משך – תחילה לחשבונו הפרטי ומשם לחברה הפרטית שלו. בחודשים האחרונים הוא הגדיר אפס שקיפות לקופת הפייבוקס, לא ניתן לדעת מה קורה עם הכסף: “זה כסף שאנשים תרמו, אתה רוצה להיות הכי זהיר איתו בעולם”

רדמן גייס בשנה האחרונה הרבה תרומות והשקעות על בסיס הפופולריות שלו במחאה, אלא שהוא מחליט לבדו למי לחלק ומתי, לפי ראות עיניו, כאילו זה כספו שלו ולעיתים, כך מתברר, הוא לא מחלק בכלל, ותרומות שגויסו למוחה פצועה מוצאים את עצמם נכנסים לחשבון חברה שהוא עומד בראשה.

משה רדמן מסר בתגובה: הכסף נועד לעזור למפגינה פצועה שנקלעה לִמצוקה. כל הכספים הועברו או יועברו לטובת ענייני המחאה. צר לי שבשל העובדה שסירבתי לתמוך באותה מפגינה במרוֹץ פוליטי, נתפר כאן ניסיון השחרה מגמתי.


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *