N12 – קורן תעסה בן ה-13 חוזר לרגעי האימההרגעים שנקלטו במצלמות האבטחה של יחידת הדיור הקטנה שבנתיב העשרה, הפכו לאחד הקטעים המרכזיים ב”סרט הזוועות” שהפיק דובר צה”ל – סרט שמטרתו לספר לעולם מה קרה כאן בשבת של ה7 באוקטובר. רבים מהמנהיגים ומובילי דעת הקהל, שצפו בסרטון הזה בהקרנות הסגורות, העידו לאחר הצפייה שהחלק הקשה ביותר בסרט הוא הסרטון שבו נראים שני ילדים קטנים – רגע אחרי שצפו באביהם נהרג מול עיניהם – כלואים בחדר קטן עם מחבל חמאס. בפרק מיוחד של “עובדה” קורן בן ה-13 חוזר באומץ לאותם רגעי אימה.

גיל תעסה ז"ל ומשפחתו

גיל תעסה ז”ל ומשפחתו

הסרט לא ראה אור בישראל עד כה, אבל עכשיו אימם סבין החליטה שהגיעה העת. היא נמנעה בתוקף מלראות את מה שצולם במצלמות שניצבו מחוץ לביתה, אבל כעת היא מסכימה בפעם הראשונה לחזות ברגעים הקשים. “אני צריכה לחפור בפצע”, היא מסבירה. “אני חייבת להיות חזקה ולהכין את עצמי לדברים שלא צפויים. להיחשף לדברים שאני אולי צריכה להיחשף אליהם כדי להיחשף אל השכול”. 

“חשוב לו לספר את הסיפור, הוא חייב את זה”

הם היו משפחה של שישה: ההורים גיל וסבין תעסה, וארבעת ילדיהם – אור בן ה-17, זוהר בן ה-15, קורן בן ה-13 ושי בן ה-9. לפני כשנה וחצי נפרדו בני הזוג, אך המשיכו להתגורר בשכנות באותו המשק. בית ליד בית, כשמרחק של מטרים בודדים מפריד ביניהם. הבית כולו מרושת במצלמות. “זה היה גיל”, הסבירה סבין. “הוא ידע שזה יגיע”.


סבין תעסה, אימו של קורן

סבין תעסה, אימו של קורן

בבוקר שבת של 7 באוקטובר שני ילדיהם הקטנים, קורן ושי, שהו ביחידת הדיור של גיל. זוהר, בן ה-15, ישן בביתה של סבין, ואור הבן הבכור, יצא השכם בבוקר לדוג עם חבריו בחוף זיקים. “הם יורים מטח מטורף. אני בים פה בממ”ד, הם יורים ירי צלפים בלי הפסקה”, נשמע קולו בשיחת הטלפון שביצע עם אימו זמן קצר לפני שנרצח במלתחות החוף על-ידי מחבלי חמאס.

בזמן שאחיו הבכור נמצא בזיקים, קורן בן ה-13, שנמצא ביחידת הדיור של אביו, שומע את האזעקות שלא מפסיקות ב-6:30 בבוקר בנתיב העשרה. חצי שנה אחרי אותו הבוקר, הוא מתיישב מול המצלמות ומסביר למה חשוב לו לדבר על מה שקרה שם. “יש הרבה דברים שאומרים אותם לא נכון וזה מפריע לי”, הוא אומר. “אמרו שהם אכלו איתנו. אני יודע מה היה שם”. 

בחזרה לרגעי האימה

“שמעתי אזעקה”, משחזר קורן, “הערתי את אבא שלי ובגלל שהיחידה עשויה מגבס לא יכלנו להישאר שם. הייתה לו מעין מיגונית בצורת איגלו, הוא קרא לזה ‘פעמונית'”. בצילומים, שנחשפים לראשונה ב”עובדה” נראים גיל ושני בניו כשהם רצים לפעמונית.

סבין וקורן תעסה (צילום: החדשות 12)

סבין תעסה ובנה קורן בן ה-13 | צילום:
החדשות 12


התיעוד, שעד היום היה אסור לצפייה פומבית בישראל, התחיל בשעה 6:29 – במטח הראשון שנורה לישראל. “בין 6:36 ל-6:37 נוחתים שלושה מצנחים בנתיב העשרה”. מספר איתי לוי, יו”ר ועד נתיב העשרה וחבר כיתת הכוננות המושבית. בתיעוד שנחשף ב”עובדה”, נראה אחד המחבלים נוחת בנתיב העשרה – ולאחר מכן במשך דקות ארוכות מתחמש ברימונים, טילי לאו ועוד. אחד מהמחבלים האחרים שנוחת במושב, נורה ומחוסל על ידי אחד מחברי כיתת הכוננות. אך השניים האחרים נותרים בחיים ויוצאים למסע רצח של 17 תושבים. 

“ניסיתי לדבר איתו בגוגל טרנסלייט, הוא חטף לי את הפלאפון”

מצלמות האבטחה שהתקין גיל תיעדו את שני המחבלים שהגיעו לכיוון הפעמונית שבה הסתתרו גיל, קורן ושי. “הוא חיבק אותי ואמר לי אל תפחד”, משחזר קורן. “אחרי כמה דקות שמענו מחבלים בכביש”. המחבלים מטילים רימון לכיוון פתח המיגונית וגיל שמגן בגופו על שני ילדיו נהרג. הרימון פוצע את קורן ושי ובצילומים נראים הילדים ההמומים יוצאים, כשהם פצועים מהרימון, אל החצר.

משפחת תעסה (צילום: אלבום פרטי, עובדה)

משפחת תעסה | צילום:
אלבום פרטי, עובדה


“ברגע שהרימון התפוצץ אני ואח שלי הקטן דיממנו בצורה מטורפת”, מסביר קורן, “היו לנו צילצולים באוזניים. כשיצאנו ראינו אותם. ניסיתי לדבר איתם בגוגל טרנסלייט – פתחתי את הטלפון, הייתה לי כבר אפליקציה, ניסיתי והוא ישר חטף לי את הטלפון”.

המצלמות ממשיכות לצלם ולהקליט את הילדים, שרק לפני רגע חזו באביהם נהרג מול עיניהם ונפצעו בעצמם, יושבים ביחידת הדיור.  בשלב מסויים המחבל, פותח את המקרר ושותה קולה לעיני הילדים ההמומים והפצועים. “הוא לקח קולה ענקית ופשוט נתן בה שלוק” אומר קורן, “ואז שניהם נעלמו. בדקתי אם הם הלכו, בדקתי שהם לא בחוץ ואמרתי לשי: ‘שי אנחנו חייבים להסתלק מפה’ בוא איתי עכשיו”. וכך שני הילדים שברחו מיחידת הדיור של אביהם הגיעו ליחידת הדיור של אימם.

נתיב העשרה

ההרס בנתיב העשרה אחרי טבח 7 באוקטובר

סבין עוטפת לחיקה את שני הילדים הפצועים, שחוברים לאח זוהר שנמצא איתה בממ”ד. יחלפו דקות ארוכות לפני שהמשפחה תחולץ והילדים יפונו לטיפול רפואי. רק שם, היא תתבשר שבנה הבכור, אור, נרצח בחוף זיקים. במרץ האחרון חגג קורן בר מצווה. הוא עלה לתורה, בטקס חגיגי ברחבת הכותל בירושלים, מוקף במשפחתו, ובעיקר באימו ושני אחיו – זוהר ושי.


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *